سفارش تبلیغ
صبا ویژن
سودمندترینِ گنج ها، دوستی دل هاست . [امام علی علیه السلام]
آمار

بازدید امروز :478
بازدید دیروز :633
کل بازدید :2762635
تعداد کل یادداشت ها : 1491
100/9/15
یادداشت های گذشته [1484]
برگزیده ها
 
کانال گفتگو با زرتشتیان [0] سایت "گفت و گو با زرتشتیان" [0] بر قله احادیث [0] مبهم ترین شخصیت تاریخ [0] خلیج فارس در سخن پیامبر(ص) [0] هیچستان [1] ترجمه منشور کورش [0] راه مقابله با زرتشتی [0] زنده زنده پوست کندن [1] سهم زرتشتیان در جنگ با عراق [1] نقد مسلمانان به جای اسلام [0] همه چیز اسلام از زرتشت! [0] چهارشنبه سوری [0] چرا اسلام جایگزین زرتشتی؟ [0] مهمترین های اسلام و زرتشتی [1] نژادپرستی ابزار زرتشتیان [0] گرایش زنان به اسلام [0] برخورد زرتشتیان با مرتدان [0] مقایسه ی بحرینی ها و زرتشتی ها [0] مفاتیح و ادرار شتر [0] نژادپرستی ممنوع [0] پس از عمری پژوهش [1] اسلام فردوسی [0] اسلام برای 1400 سال پیش [0] حقوق حیوانات در اسلام [0] تفسیر فروهر [0] امام رضا(ع) و زرتشتیان [0] مقایسه ی ادرار گاو و شتر [0] توهین به ایرانیان [0] تغییر در زرین کوب [0] ساسانیان بیگانه از فروهر [0] شورش ها در ایران [0] حضور امامان در جنگ با ایران [0] استحقاق توهین؟! [0] کاهش جمعیت زرتشتیان [0] کاهش حضور زرتشتیان در اینترنت [0] جنگ و کشتار [0] نجابت زرتشتیان [0] درخواست زرتشتیان از من [0] ظلم به زنان [0] اسلام اختیاری ایرانیان [0] می خواهم زرتشتی شوم! [475] ارزش شعار زرتشتیان [0] دزدی حدیث [0] وحشی‏گری در ایران باستان [0] کشتارهای امام علی(ع) [0] اخراج آریایی ها [0] تشرف یک زرتشتی به اسلام [0] عوامل گرایش به زرتشتی [0] ملاک خودی و غیر خودی [0] مشروعیت انجمن زرتشتیان؟ [0] قرض دادن زن خود [0] اعدام در دین زرتشتی [0] نوروز [0] انتخاب رئیس حکومت [0] آدم خواری [0] بی اعتباری گاتها [0] کارنامه اسلام [0] پیامبر اسلام(1) [0] پیامبر اسلام(2) [0] آرشیو پیوند روزانه [74]
خبر مایه
 
0[0]
لینک خرید کتاب راه راستی: www.raherasti.ir/9791

عضویت در تلگرام
 

سایت راه راستی راه اندازی شد

نقد فرهنگ ایرانی: «مادر زن سلام» نمونه ای از هزینه ی تحمیلی در ازدواج*بهاره وفائی
در میان ایرانی ها مرسوم است که بعد از جشن عروسی و فرستادن دختر به خانه ی بخت، داماد در اولین فرصت به دست بوس خانواده عروس می رود تا بابت زحمات خانواده عروس، تشکری کرده باشد. تا اینجا خوب و خیلی خوب.
در این مهمانی که هزینه اش بر دوش خانواده عروس است و حکم پاگشا دارد، مادر زن باید هدیه ای به داماد بدهد و در مقابل، داماد هم برای تشکر هدیه ای به مادر زن به عنوان قدردانی می دهد. تا اینجا هم خوب. مهمانی و هدیه دادن خوب و مورد سفارش اسلام است.
ولی امروزه این هزینه ها ـ که به خاطر چشم و همچشمی و آبروداری روز به روز سنگین تر می شود ـ برای هر دو خانواده که هنوز از هزینه ی سنگین عروسی و جهاز فارغ نشده اند، بیجا و غیر منطقی است. هدایای گران قیمت، گلگی ها و… از عوارض اینگونه برنامه هاست.
این را به عنوان نمونه گفتم. امید که این رسوم برچیده شود یا با کمترین هزینه برگزار گردد.


  
Google

در این وبلاگ
در کل اینترنت
وبلاگ-کد جستجوی گوگل