سفارش تبلیغ
صبا ویژن
آنکه به دنیا رغبت ورزد و آرزویش در آن دراز گردد، خداوند دلش را به اندازه رغبتش به آن کور می کند [پیامبر خدا صلی الله علیه و آله]
آمار

بازدید امروز :449
بازدید دیروز :633
کل بازدید :2762606
تعداد کل یادداشت ها : 1491
100/9/15
یادداشت های گذشته [1484]
برگزیده ها
 
کانال گفتگو با زرتشتیان [0] سایت "گفت و گو با زرتشتیان" [0] بر قله احادیث [0] مبهم ترین شخصیت تاریخ [0] خلیج فارس در سخن پیامبر(ص) [0] هیچستان [1] ترجمه منشور کورش [0] راه مقابله با زرتشتی [0] زنده زنده پوست کندن [1] سهم زرتشتیان در جنگ با عراق [1] نقد مسلمانان به جای اسلام [0] همه چیز اسلام از زرتشت! [0] چهارشنبه سوری [0] چرا اسلام جایگزین زرتشتی؟ [0] مهمترین های اسلام و زرتشتی [1] نژادپرستی ابزار زرتشتیان [0] گرایش زنان به اسلام [0] برخورد زرتشتیان با مرتدان [0] مقایسه ی بحرینی ها و زرتشتی ها [0] مفاتیح و ادرار شتر [0] نژادپرستی ممنوع [0] پس از عمری پژوهش [1] اسلام فردوسی [0] اسلام برای 1400 سال پیش [0] حقوق حیوانات در اسلام [0] تفسیر فروهر [0] امام رضا(ع) و زرتشتیان [0] مقایسه ی ادرار گاو و شتر [0] توهین به ایرانیان [0] تغییر در زرین کوب [0] ساسانیان بیگانه از فروهر [0] شورش ها در ایران [0] حضور امامان در جنگ با ایران [0] استحقاق توهین؟! [0] کاهش جمعیت زرتشتیان [0] کاهش حضور زرتشتیان در اینترنت [0] جنگ و کشتار [0] نجابت زرتشتیان [0] درخواست زرتشتیان از من [0] ظلم به زنان [0] اسلام اختیاری ایرانیان [0] می خواهم زرتشتی شوم! [475] ارزش شعار زرتشتیان [0] دزدی حدیث [0] وحشی‏گری در ایران باستان [0] کشتارهای امام علی(ع) [0] اخراج آریایی ها [0] تشرف یک زرتشتی به اسلام [0] عوامل گرایش به زرتشتی [0] ملاک خودی و غیر خودی [0] مشروعیت انجمن زرتشتیان؟ [0] قرض دادن زن خود [0] اعدام در دین زرتشتی [0] نوروز [0] انتخاب رئیس حکومت [0] آدم خواری [0] بی اعتباری گاتها [0] کارنامه اسلام [0] پیامبر اسلام(1) [0] پیامبر اسلام(2) [0] آرشیو پیوند روزانه [74]
خبر مایه
 
0[0]
لینک خرید کتاب راه راستی: www.raherasti.ir/9791

عضویت در تلگرام
 

سایت راه راستی راه اندازی شد

نگاره فروهر در گذشته مربوط به زرتشتی ها نبودهجناب استاد موبد مهران غیبی، نوشته ی زیر را در اختیارمان قرار داده است:

«این نگاره که با نام فروهر شناخته می شود از دیدگاه تاریخی داستانی دارد که شاید هیچ ربطی به دین زرتشتی نداشته باشد.
شرق شناسان اروپایی که چند سده پیش به ایران آمدند؛ این نگاره را «اهورامزدا» خواندند. هنوز هم در کتابهای ایشان این نگاره با نام اهورامزدا شناخته می شود.
انجمن موبدان با گزیدن این شکل بخصوص از این نگاره آن را «فروهر» نامیدند تا از تهمت شکل قایل شدن برای اهورامزدا پاک شوند.
هیچ سند تاریخی در هیچ کجا نیست که نشان دهد هخامنشیان با چه نامی و چه مفهومی از این نگاره بهره برده اند.
به جز مجموعه پارسه (پرسپولیس = تخت جمشید) در هیچ کدام از آثار باستانی بجا مانده بویژه آتشکده ها، این نگاره دیده نشده است. در هیچ منبع دینی زرتشتی هم از این نگاره یادی نگردیده است ولی مفهوم فروهر و پیامهایی که برای این نگاره بیان شده همگی از آموزشهای ریشه دار دین زرتشتی است.
به هر روی این نام و این مفهوم هایی که امروزه بکار برده می شود، اختراع و ابداع موبدان چند سده پیش است. از آنجا که هر دسته و گروهی چه اجتماعی، چه دینی و چه سیاسی وووو این حق را دارد که نام و نشان و نگاره (آرم) برای خود برگزیند، جامعه زرتشتیان امروزین هم این نگاره را با این مفهومها برای خود برگزیده است.»

فروهرموبد مهران غیبیموبد مهران غیبی

آیین «جشن خوانی»


  
Google

در این وبلاگ
در کل اینترنت
وبلاگ-کد جستجوی گوگل