سفارش تبلیغ
صبا ویژن
[ و مردى از کارگزاران او کاخى شکوهمند بر افراخت امام فرمود : ] نقره‏ها سر برآورده خود را مى‏نمایاند ، این بنا توانگرى تو را رساند . [نهج البلاغه]
آمار

بازدید امروز :424
بازدید دیروز :633
کل بازدید :2762581
تعداد کل یادداشت ها : 1491
100/9/15
یادداشت های گذشته [1484]
برگزیده ها
 
کانال گفتگو با زرتشتیان [0] سایت "گفت و گو با زرتشتیان" [0] بر قله احادیث [0] مبهم ترین شخصیت تاریخ [0] خلیج فارس در سخن پیامبر(ص) [0] هیچستان [1] ترجمه منشور کورش [0] راه مقابله با زرتشتی [0] زنده زنده پوست کندن [1] سهم زرتشتیان در جنگ با عراق [1] نقد مسلمانان به جای اسلام [0] همه چیز اسلام از زرتشت! [0] چهارشنبه سوری [0] چرا اسلام جایگزین زرتشتی؟ [0] مهمترین های اسلام و زرتشتی [1] نژادپرستی ابزار زرتشتیان [0] گرایش زنان به اسلام [0] برخورد زرتشتیان با مرتدان [0] مقایسه ی بحرینی ها و زرتشتی ها [0] مفاتیح و ادرار شتر [0] نژادپرستی ممنوع [0] پس از عمری پژوهش [1] اسلام فردوسی [0] اسلام برای 1400 سال پیش [0] حقوق حیوانات در اسلام [0] تفسیر فروهر [0] امام رضا(ع) و زرتشتیان [0] مقایسه ی ادرار گاو و شتر [0] توهین به ایرانیان [0] تغییر در زرین کوب [0] ساسانیان بیگانه از فروهر [0] شورش ها در ایران [0] حضور امامان در جنگ با ایران [0] استحقاق توهین؟! [0] کاهش جمعیت زرتشتیان [0] کاهش حضور زرتشتیان در اینترنت [0] جنگ و کشتار [0] نجابت زرتشتیان [0] درخواست زرتشتیان از من [0] ظلم به زنان [0] اسلام اختیاری ایرانیان [0] می خواهم زرتشتی شوم! [475] ارزش شعار زرتشتیان [0] دزدی حدیث [0] وحشی‏گری در ایران باستان [0] کشتارهای امام علی(ع) [0] اخراج آریایی ها [0] تشرف یک زرتشتی به اسلام [0] عوامل گرایش به زرتشتی [0] ملاک خودی و غیر خودی [0] مشروعیت انجمن زرتشتیان؟ [0] قرض دادن زن خود [0] اعدام در دین زرتشتی [0] نوروز [0] انتخاب رئیس حکومت [0] آدم خواری [0] بی اعتباری گاتها [0] کارنامه اسلام [0] پیامبر اسلام(1) [0] پیامبر اسلام(2) [0] آرشیو پیوند روزانه [74]
خبر مایه
 
0[0]
لینک خرید کتاب راه راستی: www.raherasti.ir/9791

عضویت در تلگرام
 

سایت راه راستی راه اندازی شد

دوری گزینی زرتشتیان از آداب و رسوم خود در دهه های اخیر (1)به قلم مدیر سایت
دکتر کتایون مزداپور ـ محقق برجسته ی زرتشتی ـ در کتاب «چند سخن» صفحه ی 65 تصریح می کند که هیچ رسم کهن زرتشتی به صورت کامل باقی نمانده است (ترک شده اند یا تغییر یافته اند)؛ زیرا در دنیای مدرن نتوانسته اند با مفاهیم مورد قبول، همخوانی یابند و از اعتبار افتاده اند و فرو ریخته اند.
دکتر مزداپور در ادامه، توضیح می دهد که اگر جامعه ی زرتشتی تغییر در سنت ها را نپذیرد، یا باید در انزوای کامل محبوس بماند یا همه ی آن رسوم را کنار بگذارد.
اما وی ترجیح می دهد که به مرور رسوم گذشته دستخوش تغییر شوند.

یادآوری:
به نظر اینجانب، دخالت موبدان و انجمن های آنها در آداب و رسوم زرتشتیان، کاری بی جاست و در شأن آنها نیست؛ زیرا اینها رسومی ایرانی است و دلیلی نداریم که مربوط به دین زرتشت باشد؛ چنانکه علمای شیعه، کاری به آداب و رسوم میان شیعیان ندارند، مثلا آنها در مورد رسوم ازدواج از قبیل کلید زبان دادن به عروس، هزینه ی مراسم عقد و عروسی و نیز چه مقدار آن به عهده ی طرف عروس است و چه مقدار به عهده ی داماد و… ، به هیچوجه دخالت نمی کنند؛ چون اینها ربطی به اسلام ندارد.
روحانی هر دین موظف به رسیدگی به امور دینی خود است. وصل کردن آداب و رسوم به دین زرتشتی، ضربه به این دین است؛ چون خیلی مواقع رسوم، قابل دفاع نیستند. خانم مزداپور در جای دیگر چه خوب گفت: «فقه زرتشتی اصلاً و اصولاً به خود زرتشت پیامبر مربوط نیست».
گویا دلیل ورود موبدان در آداب رسوم زرتشتیان این است که اگر در این زمینه ها اظهار نظر نکنند، دیگر چیزی از دینشان باقی نمی ماند تا خود را نگهبان آن بدانند.

چند سخن ص 65

شناسنامه چند سخن


  
Google

در این وبلاگ
در کل اینترنت
وبلاگ-کد جستجوی گوگل