سفارش تبلیغ
صبا ویژن
از دست دادن فرصت اندوهى گلوگیر است . [نهج البلاغه]
آمار

بازدید امروز :4
بازدید دیروز :446
کل بازدید :2610081
تعداد کل یادداشت ها : 1491
99/12/7
یادداشت های گذشته [1484]
برگزیده ها
 
کانال گفتگو با زرتشتیان [0] سایت "گفت و گو با زرتشتیان" [0] بر قله احادیث [0] مبهم ترین شخصیت تاریخ [0] خلیج فارس در سخن پیامبر(ص) [0] هیچستان [1] ترجمه منشور کورش [0] راه مقابله با زرتشتی [0] زنده زنده پوست کندن [1] سهم زرتشتیان در جنگ با عراق [1] نقد مسلمانان به جای اسلام [0] همه چیز اسلام از زرتشت! [0] چهارشنبه سوری [0] چرا اسلام جایگزین زرتشتی؟ [0] مهمترین های اسلام و زرتشتی [1] نژادپرستی ابزار زرتشتیان [0] گرایش زنان به اسلام [0] برخورد زرتشتیان با مرتدان [0] مقایسه ی بحرینی ها و زرتشتی ها [0] مفاتیح و ادرار شتر [0] نژادپرستی ممنوع [0] پس از عمری پژوهش [1] اسلام فردوسی [0] اسلام برای 1400 سال پیش [0] حقوق حیوانات در اسلام [0] تفسیر فروهر [0] امام رضا(ع) و زرتشتیان [0] مقایسه ی ادرار گاو و شتر [0] توهین به ایرانیان [0] تغییر در زرین کوب [0] ساسانیان بیگانه از فروهر [0] شورش ها در ایران [0] حضور امامان در جنگ با ایران [0] استحقاق توهین؟! [0] کاهش جمعیت زرتشتیان [0] کاهش حضور زرتشتیان در اینترنت [0] جنگ و کشتار [0] نجابت زرتشتیان [0] درخواست زرتشتیان از من [0] ظلم به زنان [0] اسلام اختیاری ایرانیان [0] می خواهم زرتشتی شوم! [475] ارزش شعار زرتشتیان [0] دزدی حدیث [0] وحشی‏گری در ایران باستان [0] کشتارهای امام علی(ع) [0] اخراج آریایی ها [0] تشرف یک زرتشتی به اسلام [0] عوامل گرایش به زرتشتی [0] ملاک خودی و غیر خودی [0] مشروعیت انجمن زرتشتیان؟ [0] قرض دادن زن خود [0] اعدام در دین زرتشتی [0] نوروز [0] انتخاب رئیس حکومت [0] آدم خواری [0] بی اعتباری گاتها [0] کارنامه اسلام [0] پیامبر اسلام(1) [0] پیامبر اسلام(2) [0] آرشیو پیوند روزانه [74]
خبر مایه
 
0[0]
لینک خرید کتاب راه راستی: www.raherasti.ir/9791

عضویت در تلگرام
 

سایت راه راستی راه اندازی شد

موبد خجسته میستری (Khojeste Mistree)*موبد خجسته میستری (Khojeste Mistree) ـ از زرتشتیان پارسی هند ـ در مصاحبه با مجله ی هفت آسمان (ش 39، پاییز 1387، ص 37 ـ 40) اشاره دارد که نسل جدید نمی تواند در چاچوب باورهای زرتشتی باقی بماند:

«صادقانه باید اذعان کنم که به سختی می توان نسل جوان را پایبند به سنت کرد؛ چراکه مدرنیته بسیار جذاب و پرشتاب است. تأثیرات این چالش در هند بیشتر از ایران است. اگرچه هفتاد درصد از هموطنان زرتشتی تحصیل کرده اند اما ما یک اقلیت بسیار کوچک هستیم. منظور من این است که ما یک قطره ی بسیار کوچک هستیم. دنیا در حال تبدیل شدن به دهکده ی جهانی است. قدرت خارجی مدرنیته بسیار بالاست. مثلا در مورد ازدواج ـ که تبدیل به یک مشکل خاص شده است ـ دختران و پسران به ما می گویند: برای چه باید با یک پارسی ازدواج کرد؟ چرا ما نمی توانیم با جوانانی که از دیگر ادیان هستند ازدواج کنیم در حالی که همه ما معتقد به یک خدا هستیم؟ مگر چه اتفاقی خواهد افتاد؟ حال آنکه از عواقب امر آگاه نیستند. برطبق یافته های آماری، نسل چهارم این نوع ازدواج ها دیگر زرتشتی نخواهند بود.
شما در دنیای اسلام این بحران را ندارید. شما به صراحت می گویید با هرکسی میخواهی ازدواج کن ولی همسرتان باید مسلمان شود؛ لذا شما اصلا در جامعه تان در مورد ازدواج مشکل ندارید.

هفت آسمان: آیا مرد زرتشتی می تواند با دختر غیر زرتشتی ازدواج کند؟
اگر من با یک دختر مسیحی ازدواج کنم، او نمی تواند زرتشتی شود؛ چون او زرتشتی متولد نشده است. آیین هندو و یهود هم همین طورند. به همین دلیل مشکلات زیادی در بین ما وجود دارد؛ زیرا جوانان ما می گویند: ما با کسی ازدواج می کنیم که به او عشق می ورزیم و این مسئله بر هویت ما تأثیر خواهد گذاشت. جوانان ما به دور دنیا می روند، آنجا زندگی می کنند و عاشق می شوند.
بیشتر مردم ازدواج از پیش تعیین شده از طرف خانواده هایشان را نمی پذیرند و به آن تن نمی دهند. حتی من نیز نمی توانم به فرزندانم بگویم با یک زرتشتی ازدواج کنید؛ زیرا آنها در فضای آموزشی غرب درس های خود را گذرانده اند و در امریکا درس خوانده اند. به عنوان یک پدر دوست دارم با هم وطن زرتشتی ازدواج کنند اما اگر تصمیم بگیرند که با یک مسیحی ازدواج کنند چه کاری از من بر می آید؟...
اصلاح طلبی و مدرنیته برای ما که در اقلیت هستیم بسیار خطرناک است. اگر ما یک میلیارد نفر بودیم مشکلی نبود. امیدوارم اهورامزدا این معضل را حل کند...
ما در دین زرتشت اصلا متفکر نداریم. ما فرد زرتشتی ای که علاقه مند به متافیزیک باشد نداریم. متأسفانه ما افرادی داریم که به واج شناسی مسیحیت، هندو و تا حد کمتری اسلام پرداخته اند اما نسبت به دین زرتشت، فرد خاصی را نداریم.»

لینک مرتبط:
هیچستان


  
Google

در این وبلاگ
در کل اینترنت
وبلاگ-کد جستجوی گوگل