خداوند ـ تبارک و تعالی ـ می فرماید : بنده ام با چیزی مانند آنچه بر او واجب کرده ام، محبوب من نمی شود . [امام صادق علیه السلام]
آمار

بازدید امروز :66
بازدید دیروز :648
کل بازدید :2174538
تعداد کل یادداشت ها : 1255
97/1/5
یادداشت های گذشته [1248]
برگزیده ها
 
کانال گفتگو با زرتشتیان [0] سایت "گفت و گو با زرتشتیان" [0] بر قله احادیث [0] مبهم ترین شخصیت تاریخ [0] خلیج فارس در سخن پیامبر(ص) [0] هیچستان [1] ترجمه منشور کورش [0] راه مقابله با زرتشتی [0] زنده زنده پوست کندن [1] سهم زرتشتیان در جنگ با عراق [1] نقد مسلمانان به جای اسلام [0] همه چیز اسلام از زرتشت! [0] چهارشنبه سوری [0] چرا اسلام جایگزین زرتشتی؟ [0] مهمترین های اسلام و زرتشتی [1] نژادپرستی ابزار زرتشتیان [0] گرایش زنان به اسلام [0] برخورد زرتشتیان با مرتدان [0] مقایسه ی بحرینی ها و زرتشتی ها [0] مفاتیح و ادرار شتر [0] نژادپرستی ممنوع [0] پس از عمری پژوهش [1] اسلام فردوسی [0] اسلام برای 1400 سال پیش [0] حقوق حیوانات در اسلام [0] تفسیر فروهر [0] امام رضا(ع) و زرتشتیان [0] مقایسه ی ادرار گاو و شتر [0] توهین به ایرانیان [0] تغییر در زرین کوب [0] ساسانیان بیگانه از فروهر [0] شورش ها در ایران [0] حضور امامان در جنگ با ایران [0] استحقاق توهین؟! [0] کاهش جمعیت زرتشتیان [0] کاهش حضور زرتشتیان در اینترنت [0] جنگ و کشتار [0] نجابت زرتشتیان [0] درخواست زرتشتیان از من [0] ظلم به زنان [0] اسلام اختیاری ایرانیان [0] می خواهم زرتشتی شوم! [475] ارزش شعار زرتشتیان [0] دزدی حدیث [0] وحشی‏گری در ایران باستان [0] کشتارهای امام علی(ع) [0] اخراج آریایی ها [0] تشرف یک زرتشتی به اسلام [0] عوامل گرایش به زرتشتی [0] ملاک خودی و غیر خودی [0] مشروعیت انجمن زرتشتیان؟ [0] قرض دادن زن خود [0] اعدام در دین زرتشتی [0] نوروز [0] انتخاب رئیس حکومت [0] آدم خواری [0] بی اعتباری گاتها [0] کارنامه اسلام [0] پیامبر اسلام(1) [0] پیامبر اسلام(2) [0] آرشیو پیوند روزانه [74]
خبر مایه
 
0[0]
لینک خرید کتاب راه راستی: www.raherasti.ir/9791

عضویت در تلگرام
 

سایت گفت و گو با زرتشتیان راه اندازی شد

باز هم اشتباه موبد خورشیدیان / رنگ علمی دادن به خرافه های اوستا!به قلم مدیر سایت
از اسلام ایراد می گیرند که برخی آموزه ها و دستورهایش را از دین های قبلی، از جمله زرتشتی، گرفته مثل پل صراط، پنج نماز در شبانه روز، منجی، برخی احکام حج و…
جواب آن است که به فرض درستی این ادعاها، نقصی بر اسلام نیست؛ زیرا همه ی آنچه ادیان قبلی گفته اند، نادرست نبوده بلکه اگر اسلام خط بطلان بر تمام باورهای قبلی می کشید، اشتباه بود.
همین اشکال را در مورد دین زرتشتی گرفته اند که پاره ای باورهای مهرپرستی در دین زرتشتی نیز وارد شده است. دکتر اردشیر خورشیدیان ـ رئیس انجمن موبدان تهران ـ در مقام پاسخگویی دقیقا همان چیزی را می گوید که ما قائلیم.
اما ندانستیم چرا اتفاقی که در دین زرتشتی افتاده، درست است اما همان اتفاق در اسلام، نادرست؟!
دکتر خورشیدیان مقاله ای با عنوان «لغزش هایی در شناخت» در نقد کتاب «زندگی و اندیشه های اشوزرتشت» تألیف علی دهباشی نوشته است. در قسمتی از مقاله می خوانیم:
«در رویه (صفحه) 21 با تعجب بسیار می نویسد که: مهرپرستی در آیین زرتشتی تأثیر زیادی داشته است.
به راستی مگر قرار بود که نگذارد؟ باید گفت که نه تنها اندیشه های مهری بل اندیشه های زروانیستی و بسیاری اندیشه های دیگر نیز در دین زرتشتی تأثیر گذاشته است و این امر کاملا طبیعیست و هم اکنون هم باید باشد. به راستی چرا برخی می اندیشند که باید غیر از این باشد؟ بالاخره هر پیامبر یا هر مصلحتی که می آید، تنها با باورهایی که مخالف اندیشه های اوست، مخالفت می کند نه اینکه تیشه بر دارد و ریشه همه باورهای پیش از خود را از بیخ و بن برکند؛ و به این اندازه تصلب اندیشه داشته باشد که دیگر به هیچ اندیشه ای گوش فرا ندهد و یک دنده زندگی کند. نخیر آقایان!» (دهش فرهنگی یا لرک مینوی، ص 324)

یادآوری
همانگونه که دکتر خورشیدیان به نقد کتاب های دیگران می پردازد (که کاری درست و بجاست) امیدوارم نقد اینجانب بر کتاب هایش سبب دلخوری نشود.

دهش مینوی یا لرک مینوی، ص 324دهش مینوی یا لرک مینوی، ص 324

شناسنامه دهش فرهنگی یا لرک مینوی

تدوین: فروردین 1396


  
Google

در این وبلاگ
در کل اینترنت
وبلاگ-کد جستجوی گوگل