سفارش تبلیغ
صبا ویژن
هر کس دانش خود را به رخ مردم کشد، خداوند او را روز قیامت انگشت نما کند . [پیامبر خدا صلی الله علیه و آله]
آمار

بازدید امروز :333
بازدید دیروز :500
کل بازدید :2760729
تعداد کل یادداشت ها : 1491
100/9/12
یادداشت های گذشته [1484]
برگزیده ها
 
کانال گفتگو با زرتشتیان [0] سایت "گفت و گو با زرتشتیان" [0] بر قله احادیث [0] مبهم ترین شخصیت تاریخ [0] خلیج فارس در سخن پیامبر(ص) [0] هیچستان [1] ترجمه منشور کورش [0] راه مقابله با زرتشتی [0] زنده زنده پوست کندن [1] سهم زرتشتیان در جنگ با عراق [1] نقد مسلمانان به جای اسلام [0] همه چیز اسلام از زرتشت! [0] چهارشنبه سوری [0] چرا اسلام جایگزین زرتشتی؟ [0] مهمترین های اسلام و زرتشتی [1] نژادپرستی ابزار زرتشتیان [0] گرایش زنان به اسلام [0] برخورد زرتشتیان با مرتدان [0] مقایسه ی بحرینی ها و زرتشتی ها [0] مفاتیح و ادرار شتر [0] نژادپرستی ممنوع [0] پس از عمری پژوهش [1] اسلام فردوسی [0] اسلام برای 1400 سال پیش [0] حقوق حیوانات در اسلام [0] تفسیر فروهر [0] امام رضا(ع) و زرتشتیان [0] مقایسه ی ادرار گاو و شتر [0] توهین به ایرانیان [0] تغییر در زرین کوب [0] ساسانیان بیگانه از فروهر [0] شورش ها در ایران [0] حضور امامان در جنگ با ایران [0] استحقاق توهین؟! [0] کاهش جمعیت زرتشتیان [0] کاهش حضور زرتشتیان در اینترنت [0] جنگ و کشتار [0] نجابت زرتشتیان [0] درخواست زرتشتیان از من [0] ظلم به زنان [0] اسلام اختیاری ایرانیان [0] می خواهم زرتشتی شوم! [475] ارزش شعار زرتشتیان [0] دزدی حدیث [0] وحشی‏گری در ایران باستان [0] کشتارهای امام علی(ع) [0] اخراج آریایی ها [0] تشرف یک زرتشتی به اسلام [0] عوامل گرایش به زرتشتی [0] ملاک خودی و غیر خودی [0] مشروعیت انجمن زرتشتیان؟ [0] قرض دادن زن خود [0] اعدام در دین زرتشتی [0] نوروز [0] انتخاب رئیس حکومت [0] آدم خواری [0] بی اعتباری گاتها [0] کارنامه اسلام [0] پیامبر اسلام(1) [0] پیامبر اسلام(2) [0] آرشیو پیوند روزانه [74]
خبر مایه
 
0[0]
لینک خرید کتاب راه راستی: www.raherasti.ir/9791

عضویت در تلگرام
 

سایت راه راستی راه اندازی شد

*بی تردید دین زرتشتی در ایران گسترش داشته اما این دلیل نمی شود که زرتشت هم ایرانی بوده. چنانکه در حال حاضر مرکزیت تشیع، ایران است اما این دلیل نمی شود که امام علی(ع) ایرانی باشد.
در تاریخ طبری و تاریخ ابن خلدون و کامل ابن اثیر، فلسطین به عنوان زادگاه زرتشت نقل شده است:
«ظهور زرادشت که مجوسیان وى را پیمبر خویش پندارند، به روزگار بشتاسب بود و به پندار جمعى از علماى اهل کتاب زرادشت از مردم فلسطین بود و خادم یکى از شاگردان ارمیا بود و مقرب او بود و با وى خیانت کرد و دروغ گفت که نفرینش کرد و لک و پیس گرفت و به دیار آذربیجان رفت و دین مجوس را بنیاد کرد و از آنجا پیش بشتاسب رفت که به بلخ مقر داشت و چون پیش وى شد و دین خویش را وانمود بشتاسب دل در آن بست و مردم را به قبول آن وادار کرد و بر سر این کار از رعیت خود بسیار کس بکشت تا دین زرادشت را پذیرفتند.» (ترجمه تاریخ طبری، ج2، ص456 و همین مضمون در: تاریخ ابن خلدون، ج2، ص 189 ـ 190، کامل ابن اثیر، ج 1، ص 258)
نمی توانم در مورد صحت این قول اظهار نظر کنم چون زرتشت از همه جهت در هاله ای از ابهام است و از هیچ جهت در مورد او نمی توان با اطمینان سخن گفت. امید است زرتشتیان گرامی در «نظرات» زادگاه زرتشت را با دلیل معتبر نشان دهند.

یادآوری:
در آدرس زیر نظریات گوناگون در مورد وطن زرتشت آمده است:
http://yasht.blogfa.com/post-22.aspx 
ظاهرا همه‌ی کسانی که اظهار نظر کرده اند در قرون اخیر می زیسته اند و در بیشتر این نظریات، دلیل نمی بینیم. دلیلهایی هم که ذکر شده قابل اعتماد نیستند. مهم‌ترین دلیلی که ارائه شده این است که زبان گاتها با لهجه‌ی فلان منطقه سازگاری دارد و از اینجا نتیجه گرفته اند که موطن زرتشت فلان منطقه است.
اولا، ندانستیم از کجا می گویند زبان گاتها مطابق با زبان فلان منطقه است.
ثانیا، اگر مورد قبل را بپذیریم، از کجا گاتها برای زرتشت است؟ تنها چیزی که می توان اثبات کرد، کهن بودن این کتاب است اما مگر هرکتاب کهنی برای زرتشت بوده است؟
ثالثا، فرض می کنیم که زبان گاتها تعلق به فلان منطقه دارد و این کتاب هم برای زرتشت است اما مگر این دلیل می شود که زرتشت هم اهل آنجا بوده؟ مگر مهاجرت در زمانهای گذشته نبوده؟ از کجا معلوم زرتشت در کشوری دیگر مثل فلسطین متولد نشده و بعدا به ایران نیامده؟ در زمان ما این همه ایرانی به کشورهای اروپایی هجرت می کنند و به انگلیسی کتاب می نویسند. آیا کسی بعد از گذشت چند قرن می تواند از کتاب آنها نتیجه بگیرد که آنان اروپایی بودند؟

لینک مرتبط:
هیچستان


  
Google

در این وبلاگ
در کل اینترنت
وبلاگ-کد جستجوی گوگل