سفارش تبلیغ
صبا ویژن
قدرت حاکمان پاسبانان خداست در زمین او . [نهج البلاغه]
آمار

بازدید امروز :359
بازدید دیروز :500
کل بازدید :2760755
تعداد کل یادداشت ها : 1491
100/9/12
یادداشت های گذشته [1484]
برگزیده ها
 
کانال گفتگو با زرتشتیان [0] سایت "گفت و گو با زرتشتیان" [0] بر قله احادیث [0] مبهم ترین شخصیت تاریخ [0] خلیج فارس در سخن پیامبر(ص) [0] هیچستان [1] ترجمه منشور کورش [0] راه مقابله با زرتشتی [0] زنده زنده پوست کندن [1] سهم زرتشتیان در جنگ با عراق [1] نقد مسلمانان به جای اسلام [0] همه چیز اسلام از زرتشت! [0] چهارشنبه سوری [0] چرا اسلام جایگزین زرتشتی؟ [0] مهمترین های اسلام و زرتشتی [1] نژادپرستی ابزار زرتشتیان [0] گرایش زنان به اسلام [0] برخورد زرتشتیان با مرتدان [0] مقایسه ی بحرینی ها و زرتشتی ها [0] مفاتیح و ادرار شتر [0] نژادپرستی ممنوع [0] پس از عمری پژوهش [1] اسلام فردوسی [0] اسلام برای 1400 سال پیش [0] حقوق حیوانات در اسلام [0] تفسیر فروهر [0] امام رضا(ع) و زرتشتیان [0] مقایسه ی ادرار گاو و شتر [0] توهین به ایرانیان [0] تغییر در زرین کوب [0] ساسانیان بیگانه از فروهر [0] شورش ها در ایران [0] حضور امامان در جنگ با ایران [0] استحقاق توهین؟! [0] کاهش جمعیت زرتشتیان [0] کاهش حضور زرتشتیان در اینترنت [0] جنگ و کشتار [0] نجابت زرتشتیان [0] درخواست زرتشتیان از من [0] ظلم به زنان [0] اسلام اختیاری ایرانیان [0] می خواهم زرتشتی شوم! [475] ارزش شعار زرتشتیان [0] دزدی حدیث [0] وحشی‏گری در ایران باستان [0] کشتارهای امام علی(ع) [0] اخراج آریایی ها [0] تشرف یک زرتشتی به اسلام [0] عوامل گرایش به زرتشتی [0] ملاک خودی و غیر خودی [0] مشروعیت انجمن زرتشتیان؟ [0] قرض دادن زن خود [0] اعدام در دین زرتشتی [0] نوروز [0] انتخاب رئیس حکومت [0] آدم خواری [0] بی اعتباری گاتها [0] کارنامه اسلام [0] پیامبر اسلام(1) [0] پیامبر اسلام(2) [0] آرشیو پیوند روزانه [74]
خبر مایه
 
0[0]
لینک خرید کتاب راه راستی: www.raherasti.ir/9791

عضویت در تلگرام
 

سایت راه راستی راه اندازی شد

به قلم مدیر سایت

برخی از کسانی که به هر قیمت شده، سفیدنمایی در تاریخ ایران یا زرتشتیان را وظیفه ی خود می دانند، کلمه ی «خویدوده» در کتاب های کهن زرتشتی را به یکی از دو صورت زیر معنا می کنند:

اول) آنها که صراحت به ازدواج در «خویدوده» را دیده اند، معنای آن را ازدواج با افراد نزدیک مانند دخترخاله، دختردایی، دخترعمه و امثال آنها می دانند.

دوم) عده ای دیگر با دیدن تصریح به مادر و خواهر و دختر، این کلمه را به سرپرستی این افراد معنا می کنند.

معنای صحیح «خویدوده»
جستجو در کتاب های کهن زرتشتی به روشنی نشان می دهد که «خویدوده» فقط به معنای «ازدواج با محارم» است یعنی ازدواج با مادر و خواهر و دختر.

عبارت های مختلف کتاب دینکرد ـ کتاب کهن زرتشتی ها ـ گواه این مطلب است؛ از جمله صفحه ی 148. پس از آنکه بارها از فرزنددار شدن با ازدواج با مادر و خواهر و دختر، سخن می گوید، در این صفحه سفارش می کند که: جوانان ایرانی را از این سه دسته، به زنی دهید.

در ادامه آمده است که برخی این کار را زشت می دانند. اگر خویدوده به معنای سرپرستی محارم باشد، کسی آن را زشت نمی داند.

در کتاب سوم دینکرد دفتر اول ص 148 می خوانیم:

«ایشان (= جوانان ایرانی) را از آن سه دسته زنان <به زنی> دهید…

و اگر کسی بگوید: “با همه ی این <گواه> هایی که <شما> می نمایانید، هستند کسانی که این <کردار> را در باور زشت می انگارند”، هرکس می باید بداند که زشتی و نکویی ـ به بیشترین ـ نه در گوهر <چیزها>، که برآمدِ <شیوه ی> دریافت و سُهِش و گِرَوِش و خویمندی باشندگان است.

چه بسیار فرزندانِ زشت که در نظر زایندگان شان بسی نیکوچهره می نمایند و چه بسیار مردمِ خوش بر ـ و ـ بالا که در نظرِ <مردمِ> کژاندیش ]یا نیز:کژبین[ بسی بدچهره می نماید».

ــــــــــــــــــــــــــــــــــ

. چنین می نماید که بازگشتگاهِ (= مرجعِ) «آن سه» مادر و خواهر و دختر است.


کتاب سوم دینکرد دفتر اول ص 148


  
Google

در این وبلاگ
در کل اینترنت
وبلاگ-کد جستجوی گوگل