شتابزدگی را واگذار و در حجّت بیندیش و خود را از پریشان گویی نگاه دار، تا از لغزش ایمن بمانی . [امام علی علیه السلام]
آمار

بازدید امروز :725
بازدید دیروز :764
کل بازدید :2172086
تعداد کل یادداشت ها : 1253
97/1/1
یادداشت های گذشته [1246]
برگزیده ها
 
کانال گفتگو با زرتشتیان [0] سایت "گفت و گو با زرتشتیان" [0] بر قله احادیث [0] مبهم ترین شخصیت تاریخ [0] خلیج فارس در سخن پیامبر(ص) [0] هیچستان [1] ترجمه منشور کورش [0] راه مقابله با زرتشتی [0] زنده زنده پوست کندن [1] سهم زرتشتیان در جنگ با عراق [1] نقد مسلمانان به جای اسلام [0] همه چیز اسلام از زرتشت! [0] چهارشنبه سوری [0] چرا اسلام جایگزین زرتشتی؟ [0] مهمترین های اسلام و زرتشتی [1] نژادپرستی ابزار زرتشتیان [0] گرایش زنان به اسلام [0] برخورد زرتشتیان با مرتدان [0] مقایسه ی بحرینی ها و زرتشتی ها [0] مفاتیح و ادرار شتر [0] نژادپرستی ممنوع [0] پس از عمری پژوهش [1] اسلام فردوسی [0] اسلام برای 1400 سال پیش [0] حقوق حیوانات در اسلام [0] تفسیر فروهر [0] امام رضا(ع) و زرتشتیان [0] مقایسه ی ادرار گاو و شتر [0] توهین به ایرانیان [0] تغییر در زرین کوب [0] ساسانیان بیگانه از فروهر [0] شورش ها در ایران [0] حضور امامان در جنگ با ایران [0] استحقاق توهین؟! [0] کاهش جمعیت زرتشتیان [0] کاهش حضور زرتشتیان در اینترنت [0] جنگ و کشتار [0] نجابت زرتشتیان [0] درخواست زرتشتیان از من [0] ظلم به زنان [0] اسلام اختیاری ایرانیان [0] می خواهم زرتشتی شوم! [475] ارزش شعار زرتشتیان [0] دزدی حدیث [0] وحشی‏گری در ایران باستان [0] کشتارهای امام علی(ع) [0] اخراج آریایی ها [0] تشرف یک زرتشتی به اسلام [0] عوامل گرایش به زرتشتی [0] ملاک خودی و غیر خودی [0] مشروعیت انجمن زرتشتیان؟ [0] قرض دادن زن خود [0] اعدام در دین زرتشتی [0] نوروز [0] انتخاب رئیس حکومت [0] آدم خواری [0] بی اعتباری گاتها [0] کارنامه اسلام [0] پیامبر اسلام(1) [0] پیامبر اسلام(2) [0] آرشیو پیوند روزانه [74]
خبر مایه
 
0[0]
لینک خرید کتاب راه راستی: www.raherasti.ir/9791

عضویت در تلگرام
 

سایت گفت و گو با زرتشتیان راه اندازی شد

وجوب کشتن خرفستران بخاطر اعتقادات خرافی است نه زیان آنها*موبد رستم شهزادی ـ رئیس سابق انجمن زرتشتیان تهران ـ می نویسد:
«خرفستر، خراستر ـ خروستر، حیوانات و حشرات موذیه مانند گرگ و پلنگ و مار و عقرب و مگس و پشه که کشتن آنها بر ما واجب است.» (واژه نامه پازند، رستم شهزادی، تهران، انتشارات فروهر، چاپ اول، 1383 ش، ص 155)

یک) این حیوانات نیز خرفستر به حساب می آیند: لاک پشت، زنبور، مورچه، وزغ، گربه، عنکبوت، فیل، بزمجه. (ر.ک: وندیداد، ترجمه و شرح هاشم رضی، ج 2، ص 775 ـ 762 شرح)

دو) خرگوش با جویدن ریشه ی گیاهان، به کشاورزی آسیب می زند و زیان آن به انسان، بیشتر از لاکپشت و فیل و… است. اما در احکام زرتشتی می بینیم که مجازات کشتن خرگوش اعدام است (وندیداد، رضی، ج 2، ص 697، شرح)

خارپشتسه) خارپشت چقدر برای انسان مفید است که باید در ازای کشتن آن، دو هزار ضربه شلاق را تحمل کرد؟! (وندیداد، ج 3، ص 1330، ف 13، ش 4)

چهار) فرض کنیم وجوب کشتن خرفستران بخاطر آسیب زدن آنهاست. اما چرا حیواناتی دنبال می شوند که در بیابان ها زندگی می کنند و هیچ کاری به انسان ندارند؟! آن حیوانات به انسان ضرری نمی رسانند تا به خود اجازه ی کشتار آنها را می دهیم! بلکه حیات آنها برای چرخه ی حیات ضروری است.

پنج) در اسلام نیز می توان حیوانات آزاررسان را کشت و گاهی واجب می شود مانند ماری که خطر جانی برای انسان دارد. اما سفارش نشده حیوانی کشته شود که برای خود زندگی می کند و کاری به انسان ندارد.

شش) موبد شهزادی در ذکر نمونه های خرفستران حاضر نشده موارد شماره یک را ذکر کند و الا معلوم می شد که این اعتقادات، خرافاتی بیش نیستند و چنین اعتقاداتی، حیات انسان و حیوانات را به خطر می اندازد.


  
Google

در این وبلاگ
در کل اینترنت
وبلاگ-کد جستجوی گوگل