سفارش تبلیغ
صبا ویژن
میان او و حقّ انگاشتن باطل، جدایی می اندازد [امام صادق علیه السلام ـ درباره گفته خدای « بدانید که خداوند میان انسان و دلش جدایی می اندازد» فرمود]
آمار

بازدید امروز :475
بازدید دیروز :633
کل بازدید :2762632
تعداد کل یادداشت ها : 1491
100/9/15
یادداشت های گذشته [1484]
برگزیده ها
 
کانال گفتگو با زرتشتیان [0] سایت "گفت و گو با زرتشتیان" [0] بر قله احادیث [0] مبهم ترین شخصیت تاریخ [0] خلیج فارس در سخن پیامبر(ص) [0] هیچستان [1] ترجمه منشور کورش [0] راه مقابله با زرتشتی [0] زنده زنده پوست کندن [1] سهم زرتشتیان در جنگ با عراق [1] نقد مسلمانان به جای اسلام [0] همه چیز اسلام از زرتشت! [0] چهارشنبه سوری [0] چرا اسلام جایگزین زرتشتی؟ [0] مهمترین های اسلام و زرتشتی [1] نژادپرستی ابزار زرتشتیان [0] گرایش زنان به اسلام [0] برخورد زرتشتیان با مرتدان [0] مقایسه ی بحرینی ها و زرتشتی ها [0] مفاتیح و ادرار شتر [0] نژادپرستی ممنوع [0] پس از عمری پژوهش [1] اسلام فردوسی [0] اسلام برای 1400 سال پیش [0] حقوق حیوانات در اسلام [0] تفسیر فروهر [0] امام رضا(ع) و زرتشتیان [0] مقایسه ی ادرار گاو و شتر [0] توهین به ایرانیان [0] تغییر در زرین کوب [0] ساسانیان بیگانه از فروهر [0] شورش ها در ایران [0] حضور امامان در جنگ با ایران [0] استحقاق توهین؟! [0] کاهش جمعیت زرتشتیان [0] کاهش حضور زرتشتیان در اینترنت [0] جنگ و کشتار [0] نجابت زرتشتیان [0] درخواست زرتشتیان از من [0] ظلم به زنان [0] اسلام اختیاری ایرانیان [0] می خواهم زرتشتی شوم! [475] ارزش شعار زرتشتیان [0] دزدی حدیث [0] وحشی‏گری در ایران باستان [0] کشتارهای امام علی(ع) [0] اخراج آریایی ها [0] تشرف یک زرتشتی به اسلام [0] عوامل گرایش به زرتشتی [0] ملاک خودی و غیر خودی [0] مشروعیت انجمن زرتشتیان؟ [0] قرض دادن زن خود [0] اعدام در دین زرتشتی [0] نوروز [0] انتخاب رئیس حکومت [0] آدم خواری [0] بی اعتباری گاتها [0] کارنامه اسلام [0] پیامبر اسلام(1) [0] پیامبر اسلام(2) [0] آرشیو پیوند روزانه [74]
خبر مایه
 
0[0]
لینک خرید کتاب راه راستی: www.raherasti.ir/9791

عضویت در تلگرام
 

سایت راه راستی راه اندازی شد

نقد فرهنگ ایرانی: سفر برای شرکت در مراسم امواتبه قلم مدیر سایت
فرهنگ ایرانی

با مرگ یک نفر، بستگان و فامیل ها از شهرها و روستاهای دیگر برای شرکت در مراسم ترحیم، به محل زندگی متوفی سفر می کنند. (اهمیت دادن به این سفرها در جاهای مختلف، متفاوت است)
بسیاری مواقع مسافران ناچارند دست کم یک شبانه روز را مهمان صاحبان عزا باشند. در عین حال که صاحبان عزا موظف به پذیرایی از مهمانان با روی باز هستند، مشکلات زیاد را تحمل می کنند مخصوصا با توجه به اینکه مرگ و میرها یکباره اتفاق می افتد و صاحبان عزا بدون آمادگی قبلی به هر قیمتی شده باید از افراد زیاد، پذیرایی کنند و محل اقامت و خواب را برایشان مهیا سازند. خیلی مواقع، اندوه پذیرایی از مهمانان در عزاها سنگین تر از اندوه مرگ عزیزشان است.
بدتر اینکه در بعضی مناطق رسم است که صاحبان عزا پس از مدتی باید به عنوان بازدید، به شهر و روستای مهمانان سفر کرده و با حضور در منزل آنها، مراتب تشکر و قدردانی را اعلام کنند!

آن روی سکه
مهمانانی که راه دور و نزدیک را برای شرکت در مراسم، طی می کنند نیز مشکلاتی را تحمل می کنند: هزینه ی سفر، تعطیل کردن کار، خطر سفر و…
معمولا مهمانان نیز از چنین سفری دلخوش نیستند اما آداب اجتماعی اقتضای تحمل این امور را می کند و الا گلایه ی صاحبان عزا و گاهی کدورت را در پی دارد. همان صاحب عزایی که حضور مسافران، سبب رنج و زحمت او می شود و چه بسا از حضور مهمانان در آن شرایط، دلخوش نیست، گلایه هم می کند که چرا به مرده ی آنها اهمیت نداده اند!

فرهنگ اسلامی
در فرهنگ اسلامی چیزی به عنوان مجلس ترحیم برای مرده وجود ندارد تا سبب این مشکلات و گرفتاری های دو طرف شود. اگر اینگونه مراسم بنام اسلام تمام شود، بدعت و حرام است.

 


  
Google

در این وبلاگ
در کل اینترنت
وبلاگ-کد جستجوی گوگل