سفارش تبلیغ
صبا ویژن
چگونه کسی که برخی از آنچه را خداوند روزی اش ساخته، به او وام نمی دهد [یعنی انفاق نمی کند ]، محبّت پروردگارش را به کمال می رساند ؟ [حضرت مسیح علیه السلام]
آمار

بازدید امروز :207
بازدید دیروز :399
کل بازدید :2524219
تعداد کل یادداشت ها : 1491
99/5/23
یادداشت های گذشته [1484]
برگزیده ها
 
کانال گفتگو با زرتشتیان [0] سایت "گفت و گو با زرتشتیان" [0] بر قله احادیث [0] مبهم ترین شخصیت تاریخ [0] خلیج فارس در سخن پیامبر(ص) [0] هیچستان [1] ترجمه منشور کورش [0] راه مقابله با زرتشتی [0] زنده زنده پوست کندن [1] سهم زرتشتیان در جنگ با عراق [1] نقد مسلمانان به جای اسلام [0] همه چیز اسلام از زرتشت! [0] چهارشنبه سوری [0] چرا اسلام جایگزین زرتشتی؟ [0] مهمترین های اسلام و زرتشتی [1] نژادپرستی ابزار زرتشتیان [0] گرایش زنان به اسلام [0] برخورد زرتشتیان با مرتدان [0] مقایسه ی بحرینی ها و زرتشتی ها [0] مفاتیح و ادرار شتر [0] نژادپرستی ممنوع [0] پس از عمری پژوهش [1] اسلام فردوسی [0] اسلام برای 1400 سال پیش [0] حقوق حیوانات در اسلام [0] تفسیر فروهر [0] امام رضا(ع) و زرتشتیان [0] مقایسه ی ادرار گاو و شتر [0] توهین به ایرانیان [0] تغییر در زرین کوب [0] ساسانیان بیگانه از فروهر [0] شورش ها در ایران [0] حضور امامان در جنگ با ایران [0] استحقاق توهین؟! [0] کاهش جمعیت زرتشتیان [0] کاهش حضور زرتشتیان در اینترنت [0] جنگ و کشتار [0] نجابت زرتشتیان [0] درخواست زرتشتیان از من [0] ظلم به زنان [0] اسلام اختیاری ایرانیان [0] می خواهم زرتشتی شوم! [475] ارزش شعار زرتشتیان [0] دزدی حدیث [0] وحشی‏گری در ایران باستان [0] کشتارهای امام علی(ع) [0] اخراج آریایی ها [0] تشرف یک زرتشتی به اسلام [0] عوامل گرایش به زرتشتی [0] ملاک خودی و غیر خودی [0] مشروعیت انجمن زرتشتیان؟ [0] قرض دادن زن خود [0] اعدام در دین زرتشتی [0] نوروز [0] انتخاب رئیس حکومت [0] آدم خواری [0] بی اعتباری گاتها [0] کارنامه اسلام [0] پیامبر اسلام(1) [0] پیامبر اسلام(2) [0] آرشیو پیوند روزانه [74]
خبر مایه
 
0[0]
لینک خرید کتاب راه راستی: www.raherasti.ir/9791

عضویت در تلگرام
 

سایت راه راستی راه اندازی شد

با مرور پستهای پیشین در این وبلاگ، به این نتیجه می رسیم که آموزه های آنچه امروز به عنوان دین زرتشتی می شناسیم، معلوم نیست ریشه در تعالیم زرتشت داشته باشد:

الف) ما امروز نمی دانیم زرتشت چه دین و آیینی را آورده است حتی نمی توانیم یک کلمه را نشان دهیم و اثبات کنیم که زرتشت گفته است. نه تنها گفته های او بلکه شخصیت خود او نیز در هاله ای از ابهام است بگونه ای که حتی برخی وجود خارجی او را منکر شده اند و او را شخصیتی خیالی دانسته اند و از سوی دیگر برخی به جای یک زرتشت، چند نفر را به عنوان زرتشت دانسته اند.

ب) تاریخ رسمی زرتشتیها همراه ابهام است. معلوم نیست از کجا می گویند امسال سال 3748 زرتشتی است.

ج) نشان دادیم نماد آنها یعنی نقش فروهر به آنها تعلق ندارد. برخی از نقشهای فروهر که از گذشته های دور باقی مانده با تفسیر آنها همخوانی ندارد. عجیب آنکه حکومت ساسانی که حکومت رسمی زرتشتیان بود، از این نماد استفاده نمی کرده است.

د) گفتیم که نمی دانیم زرتشت چه تعالیمی آورده است؛ لذا معلوم نیست قداست آتش، جزء آیین اصلی این دین بوده باشد. در گذشته به دلیل نیاز فراوان تر به آتش و مشکل بودن تهیه ی شعله، ناچار بوده اند شعله هایی را دائم روشن نگه دارند و چه بسا این امر به مرور سبب قداست آتش در میان مردم شده است.

هـ) برخی شخصیتهای بزرگ ایرانی مانند کورش و داریوش را زرتشتی نشان می دهند حال آنکه گفتیم: راهی برای اثبات زرتشتی بودن آنها وجود ندارد.

و) امور جزئی تر را هم اگر بررسی کنیم مانند چهارشنبه سوری، خواهیم دید که اینها هم برای زرتشتیان نیست. از کجا تصویری که در این پست مشاهده می شود به زرتشت تعلق دارد؟ از کجا او لباس سفید می پوشیده؟ چگونه شکل ظاهری او بدست آمده تا طبق آن، نقاشی کرده باشند؟

به هرحال، وقتی باورهای زرتشتیان امروز ـ از امور مهم تا امور جزئی ـ را بررسی می کنیم،در می یابیم که مطلبی قابل اعتماد از دین آنها باقی نمانده است. برای همین است که گاه به دلایلی سست مانند دین آبا و اجدادی بودن زرتشتی رو می آورند. خیلی مایلیم دوستان عزیز زرتشتی یک چیز را نشان دهند و اثبات کنند که زرتشت آورده است. امیدوارم باز نگویند: شما با «عینک ادیان ابراهیمی» به ادیان نگاه می کنید!

لینک مرتبط:
هیچستان


  
Google

در این وبلاگ
در کل اینترنت
وبلاگ-کد جستجوی گوگل