سفارش تبلیغ
صبا ویژن
سزاوارترین کس به دوستی، آن است که سودش برای تو و زیانش برای دیگری باشد . [امام علی علیه السلام]
آمار

بازدید امروز :213
بازدید دیروز :399
کل بازدید :2524225
تعداد کل یادداشت ها : 1491
99/5/23
یادداشت های گذشته [1484]
برگزیده ها
 
کانال گفتگو با زرتشتیان [0] سایت "گفت و گو با زرتشتیان" [0] بر قله احادیث [0] مبهم ترین شخصیت تاریخ [0] خلیج فارس در سخن پیامبر(ص) [0] هیچستان [1] ترجمه منشور کورش [0] راه مقابله با زرتشتی [0] زنده زنده پوست کندن [1] سهم زرتشتیان در جنگ با عراق [1] نقد مسلمانان به جای اسلام [0] همه چیز اسلام از زرتشت! [0] چهارشنبه سوری [0] چرا اسلام جایگزین زرتشتی؟ [0] مهمترین های اسلام و زرتشتی [1] نژادپرستی ابزار زرتشتیان [0] گرایش زنان به اسلام [0] برخورد زرتشتیان با مرتدان [0] مقایسه ی بحرینی ها و زرتشتی ها [0] مفاتیح و ادرار شتر [0] نژادپرستی ممنوع [0] پس از عمری پژوهش [1] اسلام فردوسی [0] اسلام برای 1400 سال پیش [0] حقوق حیوانات در اسلام [0] تفسیر فروهر [0] امام رضا(ع) و زرتشتیان [0] مقایسه ی ادرار گاو و شتر [0] توهین به ایرانیان [0] تغییر در زرین کوب [0] ساسانیان بیگانه از فروهر [0] شورش ها در ایران [0] حضور امامان در جنگ با ایران [0] استحقاق توهین؟! [0] کاهش جمعیت زرتشتیان [0] کاهش حضور زرتشتیان در اینترنت [0] جنگ و کشتار [0] نجابت زرتشتیان [0] درخواست زرتشتیان از من [0] ظلم به زنان [0] اسلام اختیاری ایرانیان [0] می خواهم زرتشتی شوم! [475] ارزش شعار زرتشتیان [0] دزدی حدیث [0] وحشی‏گری در ایران باستان [0] کشتارهای امام علی(ع) [0] اخراج آریایی ها [0] تشرف یک زرتشتی به اسلام [0] عوامل گرایش به زرتشتی [0] ملاک خودی و غیر خودی [0] مشروعیت انجمن زرتشتیان؟ [0] قرض دادن زن خود [0] اعدام در دین زرتشتی [0] نوروز [0] انتخاب رئیس حکومت [0] آدم خواری [0] بی اعتباری گاتها [0] کارنامه اسلام [0] پیامبر اسلام(1) [0] پیامبر اسلام(2) [0] آرشیو پیوند روزانه [74]
خبر مایه
 
0[0]
لینک خرید کتاب راه راستی: www.raherasti.ir/9791

عضویت در تلگرام
 

سایت راه راستی راه اندازی شد

آگاهی از زندگی زرتشت چه فایده؟ به قلم مدیر سایت
می گوییم: زندگی زرتشت از همه جهت در ابهام است: هزاره ی تولد، مکان تولد، سخنان، رفتار، آموزه ها، آرامگاه و…
دوست گرامی جناب بهرام مبارکه در پاسخ به این ایراد، سخن جعفری را نقل کرده است:
«ما را کاری با نشست و برخاست، رفت و آمد، خواب و خوراک، پوشاک و خانه ی او (زرتشت) نیست. زیرا روش زندگی کردن روزانه ی هر کس و هر زمان، بسته به خود او و مکان و زمانش است. ما پیامش را می خواهیم که شاهکار جاودانی ست و زمان و مکان نمی شناسد. خوشبختانه آن پیام را از آغاز تا پایان در دست داریم. ما را پیام او بس است.» (هفتاد و هفت بهار، ص 62)

جواب:
اگر ابهام در زندگی زرتشت منحصر در خواب و خوراک، و پوشاک و خانه و اموری از این دست بود، آگاهی از آنها اهمیت نداشت اما ابهام، اساسی تر از اینهاست. اگر نویسنده ی کتابِ در دستم را بیژن معرفی کنم اما بگویم: نمی دانم او صد سال پیش می زیسته یا شش هزار سال پیش، هیچکس نسبت دادن چنین کتابی به بیژن را نمی پذیرد.
در مورد زرتشت نمی دانیم که آیا در هزاره ی اول پیش از مسیح می زیسته یا هزاره ی ششم! ده سال و بیست سال و حتی صد سال اختلاف در تاریخ حیات یک شخصیت تاریخی کهن، اهمیت ندارد اما وقتی پای چند هزار سال در میان باشد، هیچ کتاب و سخنی را نمی توان با اطمینان خاطر به او نسبت داد.
ممکن است گفته شود: اگر نتوانیم کتاب گات ها را به زرتشت نسبت دهیم، محتوای آن، بسیار مفید و سودمند است و همین ما را بس.
اگر گوینده و نویسنده، اهمیت ندارد، چرا خود را پیرو زرتشت می دانید؟ بگویید: ما پیرو هر حرف خوب هستیم از هر دینی باشد. بی جا نخواهد بود که بگوییم: امروزه زرتشتی واقعی وجود ندارد.
در ضمن این ادعا که کتاب زرتشت کامل به دست ما رسیده نادرست است. بنا به گفته ی خود زرتشتی ها روزگاری کتاب زرتشت را بر دوازده هزار پوست گاو می نوشتند اما اکنون گات های 23 صفحه ای به ما رسیده است هرچند به دلیل دشواری ترجمه، دستمان از رسیدن به محتوای همین مقدار نیز کوتاه است.

هفتاد و هفت بهارشناسنامه هفتاد و هفت بهاربهنام مبارکه

با آقای بهنام مبارکه مدیر نشر فروهر و نویسنده «هفتاد و هفت بهار»

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ


  
Google

در این وبلاگ
در کل اینترنت
وبلاگ-کد جستجوی گوگل