سفارش تبلیغ
صبا ویژن
زیور حکمت، بی رغبتی به دنیاست . [امام علی علیه السلام]
آمار

بازدید امروز :428
بازدید دیروز :500
کل بازدید :2760824
تعداد کل یادداشت ها : 1491
100/9/12
یادداشت های گذشته [1484]
برگزیده ها
 
کانال گفتگو با زرتشتیان [0] سایت "گفت و گو با زرتشتیان" [0] بر قله احادیث [0] مبهم ترین شخصیت تاریخ [0] خلیج فارس در سخن پیامبر(ص) [0] هیچستان [1] ترجمه منشور کورش [0] راه مقابله با زرتشتی [0] زنده زنده پوست کندن [1] سهم زرتشتیان در جنگ با عراق [1] نقد مسلمانان به جای اسلام [0] همه چیز اسلام از زرتشت! [0] چهارشنبه سوری [0] چرا اسلام جایگزین زرتشتی؟ [0] مهمترین های اسلام و زرتشتی [1] نژادپرستی ابزار زرتشتیان [0] گرایش زنان به اسلام [0] برخورد زرتشتیان با مرتدان [0] مقایسه ی بحرینی ها و زرتشتی ها [0] مفاتیح و ادرار شتر [0] نژادپرستی ممنوع [0] پس از عمری پژوهش [1] اسلام فردوسی [0] اسلام برای 1400 سال پیش [0] حقوق حیوانات در اسلام [0] تفسیر فروهر [0] امام رضا(ع) و زرتشتیان [0] مقایسه ی ادرار گاو و شتر [0] توهین به ایرانیان [0] تغییر در زرین کوب [0] ساسانیان بیگانه از فروهر [0] شورش ها در ایران [0] حضور امامان در جنگ با ایران [0] استحقاق توهین؟! [0] کاهش جمعیت زرتشتیان [0] کاهش حضور زرتشتیان در اینترنت [0] جنگ و کشتار [0] نجابت زرتشتیان [0] درخواست زرتشتیان از من [0] ظلم به زنان [0] اسلام اختیاری ایرانیان [0] می خواهم زرتشتی شوم! [475] ارزش شعار زرتشتیان [0] دزدی حدیث [0] وحشی‏گری در ایران باستان [0] کشتارهای امام علی(ع) [0] اخراج آریایی ها [0] تشرف یک زرتشتی به اسلام [0] عوامل گرایش به زرتشتی [0] ملاک خودی و غیر خودی [0] مشروعیت انجمن زرتشتیان؟ [0] قرض دادن زن خود [0] اعدام در دین زرتشتی [0] نوروز [0] انتخاب رئیس حکومت [0] آدم خواری [0] بی اعتباری گاتها [0] کارنامه اسلام [0] پیامبر اسلام(1) [0] پیامبر اسلام(2) [0] آرشیو پیوند روزانه [74]
خبر مایه
 
0[0]
لینک خرید کتاب راه راستی: www.raherasti.ir/9791

عضویت در تلگرام
 

سایت راه راستی راه اندازی شد

مبارزه ی زرتشتیان با خرفستران مساوی با بر هم زدن اکوسیستمبه قلم مصباح بورنجانی
یکی از اعمال دینی زردتشیان، کشتار مجموعه ای از حیوانات است که آن را «خرفستران» می نامند، آن هم در سطحی گسترده به گونه ای که به انقراض نسل این حیوانات می انجامد. موبد موبدان دکتر اردشیر خورشیدیان این عمل مذهبی خود را چنین توجیه می کند: «در دین زرتشت حیوانات موذی خرفستران نامیده می شوند»(جهان بینی اشوزرتشت، ص125) گویی علت مبارزه با حیات این حیوانات اذیت و آزار آنهاست. این در حالیست که خرفستران صرفا حیوانات موذی را در برنمی گیرد و برخی حیوانات دیگر هم چون؛ لاک پشت، جغد، فیل، انواع خزندگان و … را نیز شامل می شود.
با اندکی تفکر می توان پی برد که؛ مبارزه با خرفستران نمی تواند به سبب آسیب های احتمالی باشد که برخی از آنها به زندگی انسان وارد می کنند، چرا که در این صورت، این حیوانات را از محل زندگی خود دور می کردند نه اینکه بکشند، یا در حدی از حیوانات را می کشتند که از ورود آسیب جلوگیری شود نه اینکه حتی به بیابان های دور دست بروند و به کشتن حیوانات مذکور بپردازند. اگر دین زرتشتی در این زمان همچنان پابرجا بود چه بسا با آمدن وسایل پیشرفته و سموم قوی، بسیاری از جانوران را بسرعت نابود می کردند. بر کسی پوشیده نیست که این عمل باعث انقراض برخی گونه های جانوری می شود و زیان های آن بر محیط زیست بر اساس تجربیات متعدد امری واضح است. آیا نابود ساختن برخی گونه های جانوری به معنای بیهوده پنداشتن خلقت خداوند و بی حکمتی آفرینش نیست؟
یک نمونه
نظیر این عمل زرتشتیان به دستور مائو (رهبر چین) در سال 1958 اجرا شد. با این تصور که برخی حیوانات محصولات کشاورزی را می خورند و عامل گرسنگی اند، پس باید نابود شوند. یکی از این حیوانات گنجشک بود. بنابراین جنبش «گنجشک کشی» در چین راه افتاد. در همین راستا دانش آموزان به تحریک معلمان خود، با تیر و کمان به جان گنجشک ها افتادند، لانه هایشان را ویران کرده و جوجه هایشان را می کشتند، نظامیان نیز با زدن شیپور مانع نشستن گنجشک ها می شدند. به نخ کشیدن لاشه گنجشک ها جایزه داشت. بر اساس آمار ها بیش از یک میلیون گنجشک در کمتر از یک سال کشته شدند، اما مائو به هدفش نرسید. از سوی دیگر در نبود گنجشک ها تعادل اکوسیستم به هم خورده، ملخ ها و آفت های نباتی متعدد که به صورت انفجاری افزایش یافته بود به محصولات کشاورزی حمله کردند و مردم دریافتند که گنجشک ها علاوه بر غلات، ملخ ها را نیز می خورده اند. اما کار از کار گذشته بود و میلیون ها نفر به خاطر گرسنگی جان باختند. این بود نتیجه مبارزه انسان با محیط زیست.
تا اینکه به ناچار، گنجشک از روسیه وارد کردند.
اطلاعات کتاب شناختی:
1) یان، لیانک، کتب اربعه، انتشارات گراو، 2015
Yan, Lianke. The Four Books: A Novel. Grove Press, 2015
2)یان، لیانک، بوسه های لنین، انتشارات گراو، 2012
Yan, Lianke. Lenin"s Kisses. Grove Press, 2012
3)یان، لیانک، رویای روستای دینگ، انتشارات گراو، 2011
Yan, Lianke. Dream of Ding Village. Grove Press, 2011


  
Google

در این وبلاگ
در کل اینترنت
وبلاگ-کد جستجوی گوگل