سفارش تبلیغ
صبا ویژن
پسر آدم آنچه بیش از خوراک روزانه‏ات کسب نمودى در آن گنجور جز خود بودى . [نهج البلاغه]
آمار

بازدید امروز :442
بازدید دیروز :500
کل بازدید :2760838
تعداد کل یادداشت ها : 1491
100/9/12
یادداشت های گذشته [1484]
برگزیده ها
 
کانال گفتگو با زرتشتیان [0] سایت "گفت و گو با زرتشتیان" [0] بر قله احادیث [0] مبهم ترین شخصیت تاریخ [0] خلیج فارس در سخن پیامبر(ص) [0] هیچستان [1] ترجمه منشور کورش [0] راه مقابله با زرتشتی [0] زنده زنده پوست کندن [1] سهم زرتشتیان در جنگ با عراق [1] نقد مسلمانان به جای اسلام [0] همه چیز اسلام از زرتشت! [0] چهارشنبه سوری [0] چرا اسلام جایگزین زرتشتی؟ [0] مهمترین های اسلام و زرتشتی [1] نژادپرستی ابزار زرتشتیان [0] گرایش زنان به اسلام [0] برخورد زرتشتیان با مرتدان [0] مقایسه ی بحرینی ها و زرتشتی ها [0] مفاتیح و ادرار شتر [0] نژادپرستی ممنوع [0] پس از عمری پژوهش [1] اسلام فردوسی [0] اسلام برای 1400 سال پیش [0] حقوق حیوانات در اسلام [0] تفسیر فروهر [0] امام رضا(ع) و زرتشتیان [0] مقایسه ی ادرار گاو و شتر [0] توهین به ایرانیان [0] تغییر در زرین کوب [0] ساسانیان بیگانه از فروهر [0] شورش ها در ایران [0] حضور امامان در جنگ با ایران [0] استحقاق توهین؟! [0] کاهش جمعیت زرتشتیان [0] کاهش حضور زرتشتیان در اینترنت [0] جنگ و کشتار [0] نجابت زرتشتیان [0] درخواست زرتشتیان از من [0] ظلم به زنان [0] اسلام اختیاری ایرانیان [0] می خواهم زرتشتی شوم! [475] ارزش شعار زرتشتیان [0] دزدی حدیث [0] وحشی‏گری در ایران باستان [0] کشتارهای امام علی(ع) [0] اخراج آریایی ها [0] تشرف یک زرتشتی به اسلام [0] عوامل گرایش به زرتشتی [0] ملاک خودی و غیر خودی [0] مشروعیت انجمن زرتشتیان؟ [0] قرض دادن زن خود [0] اعدام در دین زرتشتی [0] نوروز [0] انتخاب رئیس حکومت [0] آدم خواری [0] بی اعتباری گاتها [0] کارنامه اسلام [0] پیامبر اسلام(1) [0] پیامبر اسلام(2) [0] آرشیو پیوند روزانه [74]
خبر مایه
 
0[0]
لینک خرید کتاب راه راستی: www.raherasti.ir/9791

عضویت در تلگرام
 

سایت راه راستی راه اندازی شد

تطهیر برای سرکیسه کردن مردم از سوی موبدان به قلم مدیر سایت
دکتر اردشیر خورشیدیان ـ رئیس انجمن موبدان تهران ـ در پیام به همایش موبدان و موبدیاران، پس از تجلیل و تمجید فراوان از موبدان در طول تاریخ، چنین نتیجه گیری می کند:
«و در یک کلام موبدان، دین باور و دین یاور بوده و کوشش کرده اند که از مقام خود سوء استفاده نکرده و دین ساز و دین باز نشوند و دین را ابزاری برای رسیدن به امیال گیتوی (دنیایی) خود قرار نداده با عملکرد خود، سرمشق دیگر بهدینان باشند.» (دهش فرهنگی یا لرک مینوی، ص 285)

دستمزد تطهیر
بررسی دستمزد سنگین موبدان برای تطهیر دیگران، بی جا بودن ادعای بالا را نشان می دهد.
در وندیداد، فرگرد نهم (ترجمه و شرح هاشم رضی، جلد 3، صفحه 1129 به بعد) در باره تطهیر کسی سخن رفته که مرده ای را لمس کرده یا بیش از اندازه به آن نزدیک شده تا دیو مرگ از بدن او خارج شود.

در این قسمت از اوستا دستمزد موبدی که شخص را تطهیر می کند اینگونه تعیین شده است:
ـ تطهیر شهریار (فرمانروای شهر): یک شتر نر بسیار بزرگ
ـ تطهیر کدخدا: یک گاو نر بسیار بزرگ
ـ تطهیر خانه سالار: یک گاو راهوار
ـ تطهیر بانوی خانه سالار: یک گاو شخم زن
ـ تطهیر روستایی دولت مند: یک گاو باربر (یا گاری)
ـ تطهیر کوچک ترین بچه خردسال: یک چارپای کوچک (یک بره یا دام کوچک)

اگر افراد توانایی نداشته باشند که حیوان تعیین شده را به موبد بدهند، از چیزهای دیگر آنقدر باید به او بدهند تا راضی شود! اما اگر موبد ناراضی از خانه برود، دیو مرگ دوباره از طریق سوراخ های بدن مثل بینی و دهان وارد بدن شخص می شود!

کندن پوست سر غیرموبد که دیگران را تطهیر کند!
در ادامه، مجازاتی تعیین شده برای کسی که بدون آگاهی دیگران را تطهیر کند. چنین شخصی را می بندند و پوست کله اش را می کنند و (پوست یا خود شخص را) در برابر لاشه خواران می اندازند تا بخورند.
تعیین چنین مجازاتی در واقع برای این است که عمل تطهیر در انحصار موبدان باشد تا بتوانند دیگران را سرکیسه کنند.

یک نشانه ی سرکیسه کردن مردم
جالب اینجاست که چگونگی تطهیر ثروتمند و غیر ثروتمند، هیچ فرقی ندارد اما دستمزدی که برای موبد تعیین شده متفاوت است و از ثروتمندان بیش از دیگران گرفته می شود. آنها که نمی توانند حیوان را بدهند، برای برنگشتن دیو مرگ، به هرقیمت شده باید موبد را راضی کنند!

 

دهش مینوی یا لرک مینوی، ص 294
دهش مینوی یا لرک مینوی، ص 294

وندیداد ص 1129
وندیداد ص 1129

وندیداد ص 1139
وندیداد ص 1139

وندیداد ص 1142
وندیداد ص 1142

شناسنامه دهش فرهنگی یا لرک مینوی

شناسنامه وندیداد


  
Google

در این وبلاگ
در کل اینترنت
وبلاگ-کد جستجوی گوگل