سفارش تبلیغ
صبا ویژن
کسى از شما نگوید خدایا از فتنه به تو پناه مى‏برم چه هیچ کس نیست جز که در فتنه‏اى است ، لیکن آن که پناه خواهد از فتنه‏هاى گمراه کننده پناهد که خداى سبحان فرماید : « بدانید که مال و فرزندان شما فتنه است » ، و معنى آن این است که خدا آنان را به مالها و فرزندان مى‏آزماید تا ناخشنود از روزى وى ، و خشنود از آنرا آشکار نماید ، و هر چند خدا داناتر از آنهاست بدانها ، لیکن براى آنکه کارهایى که مستحق ثواب است از آنچه مستحق عقاب است پدید آید ، چه بعضى پسران را دوست دارند و دختران را ناپسند مى‏شمارند ، و بعضى افزایش مال را پسندند و از کاهش آن ناخرسندند . [ و این از تفسیرهاى شگفت است که از او شنیده شده . ] [نهج البلاغه]
آمار

بازدید امروز :228
بازدید دیروز :399
کل بازدید :2524240
تعداد کل یادداشت ها : 1491
99/5/23
یادداشت های گذشته [1484]
برگزیده ها
 
کانال گفتگو با زرتشتیان [0] سایت "گفت و گو با زرتشتیان" [0] بر قله احادیث [0] مبهم ترین شخصیت تاریخ [0] خلیج فارس در سخن پیامبر(ص) [0] هیچستان [1] ترجمه منشور کورش [0] راه مقابله با زرتشتی [0] زنده زنده پوست کندن [1] سهم زرتشتیان در جنگ با عراق [1] نقد مسلمانان به جای اسلام [0] همه چیز اسلام از زرتشت! [0] چهارشنبه سوری [0] چرا اسلام جایگزین زرتشتی؟ [0] مهمترین های اسلام و زرتشتی [1] نژادپرستی ابزار زرتشتیان [0] گرایش زنان به اسلام [0] برخورد زرتشتیان با مرتدان [0] مقایسه ی بحرینی ها و زرتشتی ها [0] مفاتیح و ادرار شتر [0] نژادپرستی ممنوع [0] پس از عمری پژوهش [1] اسلام فردوسی [0] اسلام برای 1400 سال پیش [0] حقوق حیوانات در اسلام [0] تفسیر فروهر [0] امام رضا(ع) و زرتشتیان [0] مقایسه ی ادرار گاو و شتر [0] توهین به ایرانیان [0] تغییر در زرین کوب [0] ساسانیان بیگانه از فروهر [0] شورش ها در ایران [0] حضور امامان در جنگ با ایران [0] استحقاق توهین؟! [0] کاهش جمعیت زرتشتیان [0] کاهش حضور زرتشتیان در اینترنت [0] جنگ و کشتار [0] نجابت زرتشتیان [0] درخواست زرتشتیان از من [0] ظلم به زنان [0] اسلام اختیاری ایرانیان [0] می خواهم زرتشتی شوم! [475] ارزش شعار زرتشتیان [0] دزدی حدیث [0] وحشی‏گری در ایران باستان [0] کشتارهای امام علی(ع) [0] اخراج آریایی ها [0] تشرف یک زرتشتی به اسلام [0] عوامل گرایش به زرتشتی [0] ملاک خودی و غیر خودی [0] مشروعیت انجمن زرتشتیان؟ [0] قرض دادن زن خود [0] اعدام در دین زرتشتی [0] نوروز [0] انتخاب رئیس حکومت [0] آدم خواری [0] بی اعتباری گاتها [0] کارنامه اسلام [0] پیامبر اسلام(1) [0] پیامبر اسلام(2) [0] آرشیو پیوند روزانه [74]
خبر مایه
 
0[0]
لینک خرید کتاب راه راستی: www.raherasti.ir/9791

عضویت در تلگرام
 

سایت راه راستی راه اندازی شد

Ù?ابÛ?Ù? بÙ?Û?اÙ? گذار آتشکدÙ?به قلم مدیر سایت
در احادیث اسلامی آمده است که قابیل براساس اعتقادی خرافی، برای پرستیدن آتش، آتشکده را بنا کرد. ماجرا به این صورت بوده که نشانه ی پذیرش قربانی هابیل و برادرش قابیل (فرزندان حضرت آدم) آن بود که آتش، آن را می بلعید. آتش قربانی هابیل را بلعید برخلاف قربانی قابیل.
قابیل برای اینکه قربانی اش مورد پذیرش قرار گیرد، آتشکده هایی را بنا کرد و آتش را عبادت کرد.

یک) امام باقر(ع) فرمود:
قربانى هابیل، پذیرفته گشت و قربانى قابیل، پذیرفته نشد، و این سخن خداوند عز و جل است که: «و داستان دو پسر آدم را به درستى برایشان بخوان. هنگامى که قربانى اى پیش داشتند و از یکى از آن دو، پذیرفته شد و از دیگرى، پذیرفته نشد» تا آخر آیه (مائده: 27).
 [چنان بود که ] قربانى [پذیرفته شده ] را آتش مى سوزانْد. پس قابیل رفت و براى آتش، خانه اى ساخت- و او نخستین کسى بود که آتشکده ها ساخت-، و گفت:چندان این آتش را مى پرستم تا قربانى مرا هم بپذیرد.

دو) امام صادق(ع) فرمود:
قابیل، چون دید که آتش، قربانى هابیل را پذیرفت، ابلیس به او گفت:هابیل، این آتش را مى پرستیده است!
پس قابیل گفت: من آتشى را که هابیل پرستیده است، نمى پرستم؛ بلکه آتش دیگرى را مى پرستم و برایش قربانى پیشکش مى کنم تا قربانى ام را بپذیرد.
از این رو آتشکده ها ساخت و قربانى کرد، در حالى که او از پروردگارش شناختى نداشت. فرزندانش نیز از او چیزى جز پرستش آتش، به ارث نبردند.

متن عربی احادیث:
یک) الإمام الباقر(ع): تُقُبِّلَ قُربانُ هابیلَ ولَم یتَقَبَّل قُربانُ قابیلَ، وهُوَ قَولُ اللّهِ عز و جل : «وَاتْلُ عَلَیهِمْ نَبَأَ ابْنَىْ ءَادَمَ بِالْحَقِّ إِذْ قَرَّبَا قُرْبَانًا فَتُقُبِّلَ مِنْ أَحَدِهِمَا وَلَمْ یتَقَبَّلْ مِنَ الْاخَرِ»  إلى آخِرِ الآیهِ. وکانَ القُربانُ تَأکلُهُ النّارُ، فَعَمَدَ قابیلُ إلَى النّارِ فَبَنى لَها بَیتا وهُوَ أوَّلُ مَن بَنى بُیوتَ النّارِ، فَقالَ: لَأَعبُدَنَّ هذِهِ النّارَ حَتّى تَتَقَبَّلَ مِنّی قُربانی.
منبع: الکافی: ج 8 ص 113 ح 92، کمال الدین: ص 213 ح 2، تفسیر العیّاشی: ج 1 ص 309 ح 78، بحار الأنوار: ج 23 ص 63 ح 3، دانشنامه قرآن و حدیث: ج 12 ص 57.

دو) الإمام الصادق(ع): إنَّ قابیلَ لَمّا رَأَى النّارَ قَد قَبِلَت قُربانَ هابیلَ قالَ لَهُ إبلیسُ: إنَّ هابیلَ کانَ یعبُدُ تِلک النّارَ، فَقالَ قابیلُ: لا أعبُدُ النّارَ الَّتی عَبَدَها هابیلُ ولکن أعبُدُ نارا اُخرى واُقَرِّبُ قُربانا لَها فَتَقَبَّلُ قُربانی، فَبَنى بُیوتَ النّارِ فَقَرَّبَ، فَلَم یکن لَهُ عِلمٌ بِرَبِّهِ عز و جل ولَم یرِث مِنهُ وُلدُهُ إلّا عِبادَهَ النّیرانِ.
منبع: علل الشرائع: ص 3 ح 1، دانشنامه قرآن و حدیث: ج 12 ص 59 و ر.ک: قصص الأنبیاء للراوندی: ص 66 ح 46.


  
Google

در این وبلاگ
در کل اینترنت
وبلاگ-کد جستجوی گوگل