سفارش تبلیغ
صبا ویژن
در مصیبتها چون آزادگان شکیبایى باید و یا چون نادانان فراموش کردن شاید . [نهج البلاغه]
آمار

بازدید امروز :270
بازدید دیروز :500
کل بازدید :2760666
تعداد کل یادداشت ها : 1491
100/9/12
یادداشت های گذشته [1484]
برگزیده ها
 
کانال گفتگو با زرتشتیان [0] سایت "گفت و گو با زرتشتیان" [0] بر قله احادیث [0] مبهم ترین شخصیت تاریخ [0] خلیج فارس در سخن پیامبر(ص) [0] هیچستان [1] ترجمه منشور کورش [0] راه مقابله با زرتشتی [0] زنده زنده پوست کندن [1] سهم زرتشتیان در جنگ با عراق [1] نقد مسلمانان به جای اسلام [0] همه چیز اسلام از زرتشت! [0] چهارشنبه سوری [0] چرا اسلام جایگزین زرتشتی؟ [0] مهمترین های اسلام و زرتشتی [1] نژادپرستی ابزار زرتشتیان [0] گرایش زنان به اسلام [0] برخورد زرتشتیان با مرتدان [0] مقایسه ی بحرینی ها و زرتشتی ها [0] مفاتیح و ادرار شتر [0] نژادپرستی ممنوع [0] پس از عمری پژوهش [1] اسلام فردوسی [0] اسلام برای 1400 سال پیش [0] حقوق حیوانات در اسلام [0] تفسیر فروهر [0] امام رضا(ع) و زرتشتیان [0] مقایسه ی ادرار گاو و شتر [0] توهین به ایرانیان [0] تغییر در زرین کوب [0] ساسانیان بیگانه از فروهر [0] شورش ها در ایران [0] حضور امامان در جنگ با ایران [0] استحقاق توهین؟! [0] کاهش جمعیت زرتشتیان [0] کاهش حضور زرتشتیان در اینترنت [0] جنگ و کشتار [0] نجابت زرتشتیان [0] درخواست زرتشتیان از من [0] ظلم به زنان [0] اسلام اختیاری ایرانیان [0] می خواهم زرتشتی شوم! [475] ارزش شعار زرتشتیان [0] دزدی حدیث [0] وحشی‏گری در ایران باستان [0] کشتارهای امام علی(ع) [0] اخراج آریایی ها [0] تشرف یک زرتشتی به اسلام [0] عوامل گرایش به زرتشتی [0] ملاک خودی و غیر خودی [0] مشروعیت انجمن زرتشتیان؟ [0] قرض دادن زن خود [0] اعدام در دین زرتشتی [0] نوروز [0] انتخاب رئیس حکومت [0] آدم خواری [0] بی اعتباری گاتها [0] کارنامه اسلام [0] پیامبر اسلام(1) [0] پیامبر اسلام(2) [0] آرشیو پیوند روزانه [74]
خبر مایه
 
0[0]
لینک خرید کتاب راه راستی: www.raherasti.ir/9791

عضویت در تلگرام
 

سایت راه راستی راه اندازی شد

به قلم مدیر سایت

میرزا محمد رضا کرمانی، منجمی برجسته بود که به فتحعلی شاه (درگذشت:1250ق) گفته بود که پسرش عباس میرزا (درگذشت: 1249ق) یک سال پیش از شاه از دنیا خواهد رفت.

برای همین بود که فتحعلی شاه پس از مرگ عباس میرزا در سال 1249ق، دانست که یک سال بعد، مرگش فرا می رسد و دستور داد مقبره ای برای او در بارگاه حضرت معصومه(س) در قم بسازند.

این مطلب را میرزا فضل الله شیرازی (درگذشت: 1266ق) نوشته و از عبارت او به دست می آید که در همان سال درگذشت فتحعلی شاه نوشته است. می نویسد: «در سال قبل که قضیه هایله ولیعهد مرحوم اتفاق افتاد».

با توجه به اینکه نویسنده، از منجم اینگونه نام می برد: «میرزا محمد رضای مجوس جدید الاسلام کرمانی»، چنین به نظر می رسد که او در ابتدا زرتشتی بوده و سپس مسلمان شده است؛ چون علاوه بر «جدیدالاسلام»، واژه ی «مجوس» را هم به کار برده است.

میرزا فضل الله شیرازی، مرگ فتحعلیشاه را اینگونه گزارش کرده است:
«سنه یک هزار و دویست و چهل و شش بعد از مراجعت از مملکت فارس، مرض قولنجی صعب در مزاج همایونش به هم رسید و بالاخره از استعمال شراب ناب رفع گردید.
پس از آن، همه ساله امراض ظاهری و باطنی روی می آورد تا رفته رفته کبد را معیوب کرد. عاقبت منجر به ناخوشی سل و دق شد و ضعف بر قوّت فائق آمد.
اکثر از منجمین رکاب مستطاب و غیره، خاصّه میرزا محمد رضای مجوس جدید الاسلام کرمانی، که خود را از احفاد استاد الکلّ فی الکلّ حکیم الهی جاماسب بنی عمّ گشتاسب می دانست، در خفیه رحلت مرحوم ولیعهد دوران عباس میرزا را یک سال قبل از وفات شاهنشاه زرّین لوا به او عرض کرد و این مطلب را به دلایل و براهین نجومی مسجّل آورد.
در سال قبل که قضیه هایله ولیعهد مرحوم اتفاق افتاد، شاهنشاه دانا، هم از قرینه حکم منجمین، هم به مفاد «الملوک ملهمون» تن به قضای اقدس الهی از روی یقین و آگاهی درداد. در گوشه جنوبی از سمت قبلی صحن سیم روضه پاک حضرت معصومه [در] قم ـ صلوات الله علیها ـ مضجعی چون روضه فردوس به جهت خویش پرداخت…»

منبع:
تاریخ ذو القرنین، میرزا فضل الله شیرازی خاوری (درگذشت: 1266ق)، تحقیق: ناصر افشارفر، تهران، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، چاپ اول، 1380ش، ج 3، ص 919


  
Google

در این وبلاگ
در کل اینترنت
وبلاگ-کد جستجوی گوگل