سفارش تبلیغ
صبا ویژن
بدترینِ برادرانت، شخص فریبکار چاپلوس است . [امام علی علیه السلام]
آمار

بازدید امروز :335
بازدید دیروز :500
کل بازدید :2760731
تعداد کل یادداشت ها : 1491
100/9/12
یادداشت های گذشته [1484]
برگزیده ها
 
کانال گفتگو با زرتشتیان [0] سایت "گفت و گو با زرتشتیان" [0] بر قله احادیث [0] مبهم ترین شخصیت تاریخ [0] خلیج فارس در سخن پیامبر(ص) [0] هیچستان [1] ترجمه منشور کورش [0] راه مقابله با زرتشتی [0] زنده زنده پوست کندن [1] سهم زرتشتیان در جنگ با عراق [1] نقد مسلمانان به جای اسلام [0] همه چیز اسلام از زرتشت! [0] چهارشنبه سوری [0] چرا اسلام جایگزین زرتشتی؟ [0] مهمترین های اسلام و زرتشتی [1] نژادپرستی ابزار زرتشتیان [0] گرایش زنان به اسلام [0] برخورد زرتشتیان با مرتدان [0] مقایسه ی بحرینی ها و زرتشتی ها [0] مفاتیح و ادرار شتر [0] نژادپرستی ممنوع [0] پس از عمری پژوهش [1] اسلام فردوسی [0] اسلام برای 1400 سال پیش [0] حقوق حیوانات در اسلام [0] تفسیر فروهر [0] امام رضا(ع) و زرتشتیان [0] مقایسه ی ادرار گاو و شتر [0] توهین به ایرانیان [0] تغییر در زرین کوب [0] ساسانیان بیگانه از فروهر [0] شورش ها در ایران [0] حضور امامان در جنگ با ایران [0] استحقاق توهین؟! [0] کاهش جمعیت زرتشتیان [0] کاهش حضور زرتشتیان در اینترنت [0] جنگ و کشتار [0] نجابت زرتشتیان [0] درخواست زرتشتیان از من [0] ظلم به زنان [0] اسلام اختیاری ایرانیان [0] می خواهم زرتشتی شوم! [475] ارزش شعار زرتشتیان [0] دزدی حدیث [0] وحشی‏گری در ایران باستان [0] کشتارهای امام علی(ع) [0] اخراج آریایی ها [0] تشرف یک زرتشتی به اسلام [0] عوامل گرایش به زرتشتی [0] ملاک خودی و غیر خودی [0] مشروعیت انجمن زرتشتیان؟ [0] قرض دادن زن خود [0] اعدام در دین زرتشتی [0] نوروز [0] انتخاب رئیس حکومت [0] آدم خواری [0] بی اعتباری گاتها [0] کارنامه اسلام [0] پیامبر اسلام(1) [0] پیامبر اسلام(2) [0] آرشیو پیوند روزانه [74]
خبر مایه
 
0[0]
لینک خرید کتاب راه راستی: www.raherasti.ir/9791

عضویت در تلگرام
 

سایت راه راستی راه اندازی شد

به قلم مدیر سایت

متأسفانه در گذشته ای نه چندان دور، هموطنان زرتشتی بسیار مورد اذیت و آزار مسلمان ها قرار می گرفتند. آزارهایی چون: اجبار به پوشیدن لباس به رنگ خاص، پوشیدن لباس تحقیرآمیز ، ممنوعیت سوار شدن بر چارپا، کتک زدن و…

روشن است که اسلام اجازه ی چنین رفتارهایی با زرتشتیان را نداده است. قرائن و شواهدی نشان می دهد که مسبب اصلی این رفتارها مردم عوام و اوباش و گاه روحانیون کم سواد بوده اند نه مجتهدان و مراجع تقلید.

به چند نمونه که نشان می دهد، علمای برجسته و مجتهدان، مخالف این آزارها بوده اند توجه کنیم:

یک) پژوهشگر زرتشتی رشید شهمردان در کتاب «فرزانگان زرتشتی» در پاورقی صفحه ی 19 این خاطره را نقل می کند که در سال 1333ق برابر 1294 ش تعدادی از مسلمان ها در یزد به منزل مجتهد بزرگ این شهر حاج سید یحیی می روند (ظاهرا منظور آیت الله سید یحیی موسوی یزدی است که در سال 1306ش از دنیا رفت و مزار او اکنون در یزد و در جوار امامزاده جعفر، زیارتگاه است.)

از او می خواهند فتوا دهد که زرتشتی ها لباسی شبیه لباس مسلمان ها نپوشند. اما ایشان با عصبانیت جواب می دهد: اگر مسلمانی به لباس است، لباس عرب ها را بپوشید چون پیامبر اسلام(ص) لباس عربی می پوشید. سپس آنها را از خانه اش بیرون می کند.

دو) مرجع تقلید بزرگ آیت الله العظمی محمدکاظم خراسانی معروف به «آخوند خراسانی» در جواب استفتایی در سال 1327ق برابر با 1287ش آزار و تحقیر زرتشتیان را حرام اعلام کرد.

سه) بنا به نوشته ی «فرزانگان زرتشتی»، صفحه ی 23 میرزا علی، مجتهد یزد در سال 1270ق حکم کرد که زرتشتی ها بتوانند در بیرون شهر برچارپایان سوار شوند و موبدان موبد آنها بتواند در شهر سواره برود اما اوباش مانع اجرای این حکم شدند.

ظاهرا به دلیل شدت فضای جامعه ی آن روز بر ضد زرتشتی ها که اجازه نمی دادند زرتشتی ها حتی در بیرون شهر سوار چهارپا شوند، ایشان با چنین فتوایی، در گام نخست خواسته است زرتشتی ها در بیرون شهر مجاز به سوار شدن چهارپا باشند و در گام های بعدی، بقیه ی محدودیت ها برداشته شود اما موفق به همین گام نخست نمی شود.

یادآوری
خوشحالیم که اکنون به قدری فضای جامعه تغییر یافته که آقای سپنتا نیکنام به عنوان یک زرتشتی، از سوی مسلمان ها به عضویت شورای شهر یزد در آمده است.


فرزانگان زرتشتی ص 19

فرزانگان زرتشتی ص 23

مزار آیت الله سید یحیی موسوی یزدی

  
Google

در این وبلاگ
در کل اینترنت
وبلاگ-کد جستجوی گوگل