سفارش تبلیغ
تبلیغات در پارسی بلاگ
با تحقّق اخلاص، دیدگان نور می گیرند . [امام علی علیه السلام]
آمار

بازدید امروز :289
بازدید دیروز :500
کل بازدید :2760685
تعداد کل یادداشت ها : 1491
100/9/12
یادداشت های گذشته [1484]
برگزیده ها
 
کانال گفتگو با زرتشتیان [0] سایت "گفت و گو با زرتشتیان" [0] بر قله احادیث [0] مبهم ترین شخصیت تاریخ [0] خلیج فارس در سخن پیامبر(ص) [0] هیچستان [1] ترجمه منشور کورش [0] راه مقابله با زرتشتی [0] زنده زنده پوست کندن [1] سهم زرتشتیان در جنگ با عراق [1] نقد مسلمانان به جای اسلام [0] همه چیز اسلام از زرتشت! [0] چهارشنبه سوری [0] چرا اسلام جایگزین زرتشتی؟ [0] مهمترین های اسلام و زرتشتی [1] نژادپرستی ابزار زرتشتیان [0] گرایش زنان به اسلام [0] برخورد زرتشتیان با مرتدان [0] مقایسه ی بحرینی ها و زرتشتی ها [0] مفاتیح و ادرار شتر [0] نژادپرستی ممنوع [0] پس از عمری پژوهش [1] اسلام فردوسی [0] اسلام برای 1400 سال پیش [0] حقوق حیوانات در اسلام [0] تفسیر فروهر [0] امام رضا(ع) و زرتشتیان [0] مقایسه ی ادرار گاو و شتر [0] توهین به ایرانیان [0] تغییر در زرین کوب [0] ساسانیان بیگانه از فروهر [0] شورش ها در ایران [0] حضور امامان در جنگ با ایران [0] استحقاق توهین؟! [0] کاهش جمعیت زرتشتیان [0] کاهش حضور زرتشتیان در اینترنت [0] جنگ و کشتار [0] نجابت زرتشتیان [0] درخواست زرتشتیان از من [0] ظلم به زنان [0] اسلام اختیاری ایرانیان [0] می خواهم زرتشتی شوم! [475] ارزش شعار زرتشتیان [0] دزدی حدیث [0] وحشی‏گری در ایران باستان [0] کشتارهای امام علی(ع) [0] اخراج آریایی ها [0] تشرف یک زرتشتی به اسلام [0] عوامل گرایش به زرتشتی [0] ملاک خودی و غیر خودی [0] مشروعیت انجمن زرتشتیان؟ [0] قرض دادن زن خود [0] اعدام در دین زرتشتی [0] نوروز [0] انتخاب رئیس حکومت [0] آدم خواری [0] بی اعتباری گاتها [0] کارنامه اسلام [0] پیامبر اسلام(1) [0] پیامبر اسلام(2) [0] آرشیو پیوند روزانه [74]
خبر مایه
 
0[0]
لینک خرید کتاب راه راستی: www.raherasti.ir/9791

عضویت در تلگرام
 

سایت راه راستی راه اندازی شد

به قلم مدیر سایت

جای شگفتی است که زرتشتیان طبق آداب دینی، گوسفند را پیش از کشتن با چاقو، آن را به شکلی دردناک با چوب می زدند. این قضیه سبب پرسش یک مسیحی به نام بُخت ماری شده است. او می پرسد:

«گوسفند را هنگام کشتن و پیش از کارد، چرا باید چوب زد؟» (کتاب پنجم دینکرد، ص 78)

موبد آذر فرنبغ فرخ زادان این برنامه ی زرتشتی ها را اینگونه توجیه می کند که وقتی به گوسفند با چوب زده می شود، حیوان از دیو پاک می شود و ترس بسیار و بدمزگی از آن دور می شود؛ زیرا گوسفند کارد را نمی بیند و وقتی درد چوب خوردن را چشید، دیگر کارد کمتر برایش درد دارد!

متوجه این ادعای آذرفرنبغ نشدیم که اگر چوب زده نشود سبب بدمزگی گوشت گوسفند می شود و نیز چوب زدن سبب می شود کمتر گوسفند را بکشند!

در کتاب پنجم دینکرد پاسخ آذرفرنبغ اینگونه آمده است:

«دلیل چوب زدن به گوسفند، پیش از به کار بردن کارد، همراه با دیگر (کارهایی که) در این مورد باید انجام داد، این است: این کار بجز فایده ی آئینی که در پاک کردن چند دروج (در بر دارد)، خصوصاً برای آن است که ترس بسیار و بدمزگی (پیدا نشود) و آن دعاها باعث می شود که آن را بر خلاف قانون و بیهوده کمتر بکشند.

و دیگر بخشایش بر گوسفند است و از این طریق، از این که به او کارد نزنند، کمتر می ترسد و کمتر درد می بیند و بیهوده، زود به زود و در هر زمان بر اثر شدت آرزو گوسفند را نکشند». (کتاب پنجم دینکرد ص 100 ـ 102)

یادآوری

یک) چوب زدن به گوسفند قبل از استفاده از چاقو، به عنوان کاری دینی انجام می شده؛ زیرا توجیه آن در کتاب دینکرد آمده که کتابی دینی است و نیز دلیل آن، بیرون راندن دیو است.

دو) زرتشتی ها هنگام قربانی کردن گاو به قدری با چوب بر سرش می کوبیدند تا بمیرد.


کتاب پنجم دینکرد ص 100

  
Google

در این وبلاگ
در کل اینترنت
وبلاگ-کد جستجوی گوگل