سفارش تبلیغ
صبا ویژن
دانش، یاری می رساند، حکمت ره می نماید . [امام علی علیه السلام]
آمار

بازدید امروز :302
بازدید دیروز :500
کل بازدید :2760698
تعداد کل یادداشت ها : 1491
100/9/12
یادداشت های گذشته [1484]
برگزیده ها
 
کانال گفتگو با زرتشتیان [0] سایت "گفت و گو با زرتشتیان" [0] بر قله احادیث [0] مبهم ترین شخصیت تاریخ [0] خلیج فارس در سخن پیامبر(ص) [0] هیچستان [1] ترجمه منشور کورش [0] راه مقابله با زرتشتی [0] زنده زنده پوست کندن [1] سهم زرتشتیان در جنگ با عراق [1] نقد مسلمانان به جای اسلام [0] همه چیز اسلام از زرتشت! [0] چهارشنبه سوری [0] چرا اسلام جایگزین زرتشتی؟ [0] مهمترین های اسلام و زرتشتی [1] نژادپرستی ابزار زرتشتیان [0] گرایش زنان به اسلام [0] برخورد زرتشتیان با مرتدان [0] مقایسه ی بحرینی ها و زرتشتی ها [0] مفاتیح و ادرار شتر [0] نژادپرستی ممنوع [0] پس از عمری پژوهش [1] اسلام فردوسی [0] اسلام برای 1400 سال پیش [0] حقوق حیوانات در اسلام [0] تفسیر فروهر [0] امام رضا(ع) و زرتشتیان [0] مقایسه ی ادرار گاو و شتر [0] توهین به ایرانیان [0] تغییر در زرین کوب [0] ساسانیان بیگانه از فروهر [0] شورش ها در ایران [0] حضور امامان در جنگ با ایران [0] استحقاق توهین؟! [0] کاهش جمعیت زرتشتیان [0] کاهش حضور زرتشتیان در اینترنت [0] جنگ و کشتار [0] نجابت زرتشتیان [0] درخواست زرتشتیان از من [0] ظلم به زنان [0] اسلام اختیاری ایرانیان [0] می خواهم زرتشتی شوم! [475] ارزش شعار زرتشتیان [0] دزدی حدیث [0] وحشی‏گری در ایران باستان [0] کشتارهای امام علی(ع) [0] اخراج آریایی ها [0] تشرف یک زرتشتی به اسلام [0] عوامل گرایش به زرتشتی [0] ملاک خودی و غیر خودی [0] مشروعیت انجمن زرتشتیان؟ [0] قرض دادن زن خود [0] اعدام در دین زرتشتی [0] نوروز [0] انتخاب رئیس حکومت [0] آدم خواری [0] بی اعتباری گاتها [0] کارنامه اسلام [0] پیامبر اسلام(1) [0] پیامبر اسلام(2) [0] آرشیو پیوند روزانه [74]
خبر مایه
 
0[0]
لینک خرید کتاب راه راستی: www.raherasti.ir/9791

عضویت در تلگرام
 

سایت راه راستی راه اندازی شد

زÙ?به قلم مدیر سایت

گاهی به مسلمانان در مورد جواز ازدواج دختران نابالغ (با اجازه ی پدر یا جد پدری) ایراد می گیرند در حالی که زرتشتیان نیز همین را دارند.

در کتاب روایت آذرفرنبغ فرخزادان (قرن 2 و 3 ق)، سیزدهمین پرسش در باره ی دختر نابالغی است که با مردی ازدواج کرده است و تأیید موبد را در پاسخ می بینیم.

یادآوری

ـ هم در توضیح المسائل فقیهان و هم در روایت آذر فرنبغ (در پاسخ پرسش اول) آمده است که چنین ازدواجی باید با اجازه ی پدر یا جد پدری باشد و طبیعی است که پدر مراقب است فضای فرهنگی جامعه و امور دیگر برای دخترش مشکلی به وجود نیاورد. (ر.ک: توضیح المسائل امام خمینی، مسأله 2375)

ـ از نظر اسلام (و شاید زرتشتیان) شوهر تا زمانی که دختر به بلوغ نرسیده، حق آمیزش با او را ندارد.

ـ طبق فتوای فقیهان، وقتی که دختر به بلوغ رسید، اگر آن ازدواج برایش مفسده دارد می تواند به هم بزند. (ر.ک: توضیح المسائل امام خمینی، مسأله 2375)

عبارت روایت آذر فرنبغ فرخ زادان

«پرسش:
دختری نابالغ که تن به زنی (= ازدواج با) مردی می دهد، هنگامی که به (سن) بلوغ می رسد (آیا) مجاز است که از او باز گردد و شوهر (دیگر) کند؟ و آن مرد (دوم) را پادشاه زنی باشد یا نه؟ و تا چند ساله (= چند سالگی) وقتی تن به زنی مردی می دهد می تواند باز گردد؟

پاسخ:
چنان که من می دانم: هنگامی که به (سن) بلوغ رسد، اگر اصلا با وی نبوده باشد، می تواند بازگردد؛ اگر شوهر کند، پادشاه زنی باشد؛ (اما) اگر نه ساله شود، و به (سن) رشد رسیده باشد و تحت سالاری قانونی تن به زنی دهد، پس از آن نمی تواند باز گردد».
منبع: روایت آذرفرنبغ فرخ زادان، پرسش 13، ص 10


روایت آذرفرنبغ فرخ زادان ص 10

  
Google

در این وبلاگ
در کل اینترنت
وبلاگ-کد جستجوی گوگل