سفارش تبلیغ
صبا ویژن
علم راه عذر بر بهانه جویان بسته است . [نهج البلاغه]
آمار

بازدید امروز :340
بازدید دیروز :500
کل بازدید :2760736
تعداد کل یادداشت ها : 1491
100/9/12
یادداشت های گذشته [1484]
برگزیده ها
 
کانال گفتگو با زرتشتیان [0] سایت "گفت و گو با زرتشتیان" [0] بر قله احادیث [0] مبهم ترین شخصیت تاریخ [0] خلیج فارس در سخن پیامبر(ص) [0] هیچستان [1] ترجمه منشور کورش [0] راه مقابله با زرتشتی [0] زنده زنده پوست کندن [1] سهم زرتشتیان در جنگ با عراق [1] نقد مسلمانان به جای اسلام [0] همه چیز اسلام از زرتشت! [0] چهارشنبه سوری [0] چرا اسلام جایگزین زرتشتی؟ [0] مهمترین های اسلام و زرتشتی [1] نژادپرستی ابزار زرتشتیان [0] گرایش زنان به اسلام [0] برخورد زرتشتیان با مرتدان [0] مقایسه ی بحرینی ها و زرتشتی ها [0] مفاتیح و ادرار شتر [0] نژادپرستی ممنوع [0] پس از عمری پژوهش [1] اسلام فردوسی [0] اسلام برای 1400 سال پیش [0] حقوق حیوانات در اسلام [0] تفسیر فروهر [0] امام رضا(ع) و زرتشتیان [0] مقایسه ی ادرار گاو و شتر [0] توهین به ایرانیان [0] تغییر در زرین کوب [0] ساسانیان بیگانه از فروهر [0] شورش ها در ایران [0] حضور امامان در جنگ با ایران [0] استحقاق توهین؟! [0] کاهش جمعیت زرتشتیان [0] کاهش حضور زرتشتیان در اینترنت [0] جنگ و کشتار [0] نجابت زرتشتیان [0] درخواست زرتشتیان از من [0] ظلم به زنان [0] اسلام اختیاری ایرانیان [0] می خواهم زرتشتی شوم! [475] ارزش شعار زرتشتیان [0] دزدی حدیث [0] وحشی‏گری در ایران باستان [0] کشتارهای امام علی(ع) [0] اخراج آریایی ها [0] تشرف یک زرتشتی به اسلام [0] عوامل گرایش به زرتشتی [0] ملاک خودی و غیر خودی [0] مشروعیت انجمن زرتشتیان؟ [0] قرض دادن زن خود [0] اعدام در دین زرتشتی [0] نوروز [0] انتخاب رئیس حکومت [0] آدم خواری [0] بی اعتباری گاتها [0] کارنامه اسلام [0] پیامبر اسلام(1) [0] پیامبر اسلام(2) [0] آرشیو پیوند روزانه [74]
خبر مایه
 
0[0]
لینک خرید کتاب راه راستی: www.raherasti.ir/9791

عضویت در تلگرام
 

سایت راه راستی راه اندازی شد

اÙ?Ù?راÙ?زدابه قلم حامد شادفر
هر جا واژه ی «اهورامزدا» دیده می شود (مانند کتیبه های هخامنشی) عده ای آن را به زرتشت و دین زرتشتی نسبت می دهند اما واقعیت آن است که کلمه ی «اهورامزدا» دلیلی بر زرتشتی بودن شخص به کار برنده ی آن نیست.
اهورامزدا یکی از خدایان باستان ایران بوده و زرتشت کاشف و تنها معرفی کننده ی آن نیست.
برای توضیح، دیدگاه چند تن از صاحب نظران را پی می گیریم:

دکتر محمد معین
دکتر معین در کتاب مزدیسنا و ادب پارسی (که با مقدمه پورداود همراه است) چنین می نویسد:
«باید دانست که افزودن مزدا به اهوردا باید بسیار مقدم بر عهد زرتشت صورت گرفته باشد. پادشاهان هخامنشی خدای بزرگ را اهورامزدا خوانده اند، ولی به هیچ وجه نمی رساند که این اهورامزدا که خدای مشترک همه ایرانیان بود در نظر هخامنشیان مانند اهورامزدای زرتشت تجلی می کرده، پس نمی توان استنتاج کرد که دین رسمی پادشاهان هخامنشی زرتشتی بوده است».

دکتر پرویز رجبی
دکتر رجبی تاریخدان برجسته ایرانی در کتاب هزاره های گمشده جلد اول، صفحه 25 درباره اهورامزدا چنین می نویسد :
«با این که تاریخ زندگی زرتشت در هاله ای از ابهام جای دارد، یقین داریم که نام اهورامزدا به هیچ وجه مخلوق ذهن زرتشت پیامبر ایران باستان نبوده است. یعنی زرتشت در هر زمانی که وارد میدان شده باشد نام اهورامزدا برای مردم زمان او نامی آشنا بوده است. بنابراین در آغاز بررسی احوال اهورامزدا باید که به، اهورامزدا مجرد از زرتشت پرداخت. او دست کم یکی از خدایان بزرگ ایرانیان باستان پیش از ظهور زرتشت است که با ظهور زرتشت به مقام یکتایی می رسد».

امیل بنونیست
امیل بنونیست زبان شناس معروف فرانسوی در کتاب دین ایرانی با دلایل علمی به رد نظریه زرتشتی بودن هخامنشیان می پردازد در صفحه 23 در مورد اهورامزدا می نویسد:
«وابستگی میان اهورامزدا و آیین زرتشت آنچنان نزدیک است که انسان اغوا می شود چنان بینگارد که پرستش این خدا از دین زرتشت سرچشمه گرفته است ولی دلایل متقنی داریم که اهورامزدا ایزدی بسیار کهن است که زرتشت در دین آوری خود از وجودش استفاده کرد و او را برجسته و شکوهمند نموده است».

نتیجه
به کار رفتن نام «اهورامزدا» صرفا دلیلی بر زرتشتی بودن کسی نیست؛ چون قدمت به کار گیری آن به روزگاران قبل از زرتشت بر می گردد و از خدایان ایران باستان بوده است.


مزدیسنا و ادب پارسی ص 155هزاره های گمشده ص 25

دین ایرانی ص 23


  
Google

در این وبلاگ
در کل اینترنت
وبلاگ-کد جستجوی گوگل