سفارش تبلیغ
صبا ویژن
ـ در توصیف قدرت خدای سبحان ـ :اوست که آفریده هایش را در دنیا ساکن کرد و پیامبرانش را به سوی جنّ و انس فرستاد تا برایشان پرده از دنیا برگیرند [امام علی علیه السلام]
آمار

بازدید امروز :307
بازدید دیروز :500
کل بازدید :2760703
تعداد کل یادداشت ها : 1491
100/9/12
یادداشت های گذشته [1484]
برگزیده ها
 
کانال گفتگو با زرتشتیان [0] سایت "گفت و گو با زرتشتیان" [0] بر قله احادیث [0] مبهم ترین شخصیت تاریخ [0] خلیج فارس در سخن پیامبر(ص) [0] هیچستان [1] ترجمه منشور کورش [0] راه مقابله با زرتشتی [0] زنده زنده پوست کندن [1] سهم زرتشتیان در جنگ با عراق [1] نقد مسلمانان به جای اسلام [0] همه چیز اسلام از زرتشت! [0] چهارشنبه سوری [0] چرا اسلام جایگزین زرتشتی؟ [0] مهمترین های اسلام و زرتشتی [1] نژادپرستی ابزار زرتشتیان [0] گرایش زنان به اسلام [0] برخورد زرتشتیان با مرتدان [0] مقایسه ی بحرینی ها و زرتشتی ها [0] مفاتیح و ادرار شتر [0] نژادپرستی ممنوع [0] پس از عمری پژوهش [1] اسلام فردوسی [0] اسلام برای 1400 سال پیش [0] حقوق حیوانات در اسلام [0] تفسیر فروهر [0] امام رضا(ع) و زرتشتیان [0] مقایسه ی ادرار گاو و شتر [0] توهین به ایرانیان [0] تغییر در زرین کوب [0] ساسانیان بیگانه از فروهر [0] شورش ها در ایران [0] حضور امامان در جنگ با ایران [0] استحقاق توهین؟! [0] کاهش جمعیت زرتشتیان [0] کاهش حضور زرتشتیان در اینترنت [0] جنگ و کشتار [0] نجابت زرتشتیان [0] درخواست زرتشتیان از من [0] ظلم به زنان [0] اسلام اختیاری ایرانیان [0] می خواهم زرتشتی شوم! [475] ارزش شعار زرتشتیان [0] دزدی حدیث [0] وحشی‏گری در ایران باستان [0] کشتارهای امام علی(ع) [0] اخراج آریایی ها [0] تشرف یک زرتشتی به اسلام [0] عوامل گرایش به زرتشتی [0] ملاک خودی و غیر خودی [0] مشروعیت انجمن زرتشتیان؟ [0] قرض دادن زن خود [0] اعدام در دین زرتشتی [0] نوروز [0] انتخاب رئیس حکومت [0] آدم خواری [0] بی اعتباری گاتها [0] کارنامه اسلام [0] پیامبر اسلام(1) [0] پیامبر اسلام(2) [0] آرشیو پیوند روزانه [74]
خبر مایه
 
0[0]
لینک خرید کتاب راه راستی: www.raherasti.ir/9791

عضویت در تلگرام
 

سایت راه راستی راه اندازی شد

رضا مرادی غیاث آبادی*باستان پژوه رضا مرادی غیاث آبادی با تحقیقاتی که بر چارتاقی ها انجام داده، به این نتیجه رسیده است که آنها کاربرد تقویمی داشتند و آتشگاه نبوده اند. به وسیله ی این بناها ابتدای هر فصل سال را تشخیص می دادند. به عبارت دیگر این بناها عبادت گاه زرتشتیان نیستند بلکه نوعی تقویم های آفتابی اند.
برای نشان دادن این کارکرد، چارتاقی های متعدد را مورد بررسی قرار داده است و نتیجه ی پژوهش خود را در کتابی با عنوان «بناهای تقویمی و نجومی ایران» منتشر ساخته است. او با تهیه ی تصاویر و نقشه های متعدد، نشان داده است که این بناهای کهن برای نشان دادن هر فصل چگونه عمل می کنند.
نظر به سالم تر بودن دو چارتاقی نیاسر (در چهل کیلومتری غرب کاشان) و بازه ی هور (سمت چپ جاده ی نیشابور ـ تربت حیدریه، کمی پایین تر از روستای رباط سفید) گزارش تحقیق خود بر این دو بنا را با تفصیل نگاشته است و در مورد بازه ی هور به این نتیجه رسیده است که این چارتاقی ابتدای هر ماه را نیز نشان می دهد.
شناسنامه کتاب:
بناهای تقویمی و نجومی ایران (رصدخانه‌های ایران)، رضا مرادی غیاث‌آبادی، تهران، نوید شیراز، چاپ اول، 1383 ش.

لینک مرتبط:
هیچستان


  
Google

در این وبلاگ
در کل اینترنت
وبلاگ-کد جستجوی گوگل