سفارش تبلیغ
صبا ویژن
برترین پارسایى نهفتن پارسایى است . [نهج البلاغه]
آمار

بازدید امروز :457
بازدید دیروز :500
کل بازدید :2760853
تعداد کل یادداشت ها : 1491
100/9/12
یادداشت های گذشته [1484]
برگزیده ها
 
کانال گفتگو با زرتشتیان [0] سایت "گفت و گو با زرتشتیان" [0] بر قله احادیث [0] مبهم ترین شخصیت تاریخ [0] خلیج فارس در سخن پیامبر(ص) [0] هیچستان [1] ترجمه منشور کورش [0] راه مقابله با زرتشتی [0] زنده زنده پوست کندن [1] سهم زرتشتیان در جنگ با عراق [1] نقد مسلمانان به جای اسلام [0] همه چیز اسلام از زرتشت! [0] چهارشنبه سوری [0] چرا اسلام جایگزین زرتشتی؟ [0] مهمترین های اسلام و زرتشتی [1] نژادپرستی ابزار زرتشتیان [0] گرایش زنان به اسلام [0] برخورد زرتشتیان با مرتدان [0] مقایسه ی بحرینی ها و زرتشتی ها [0] مفاتیح و ادرار شتر [0] نژادپرستی ممنوع [0] پس از عمری پژوهش [1] اسلام فردوسی [0] اسلام برای 1400 سال پیش [0] حقوق حیوانات در اسلام [0] تفسیر فروهر [0] امام رضا(ع) و زرتشتیان [0] مقایسه ی ادرار گاو و شتر [0] توهین به ایرانیان [0] تغییر در زرین کوب [0] ساسانیان بیگانه از فروهر [0] شورش ها در ایران [0] حضور امامان در جنگ با ایران [0] استحقاق توهین؟! [0] کاهش جمعیت زرتشتیان [0] کاهش حضور زرتشتیان در اینترنت [0] جنگ و کشتار [0] نجابت زرتشتیان [0] درخواست زرتشتیان از من [0] ظلم به زنان [0] اسلام اختیاری ایرانیان [0] می خواهم زرتشتی شوم! [475] ارزش شعار زرتشتیان [0] دزدی حدیث [0] وحشی‏گری در ایران باستان [0] کشتارهای امام علی(ع) [0] اخراج آریایی ها [0] تشرف یک زرتشتی به اسلام [0] عوامل گرایش به زرتشتی [0] ملاک خودی و غیر خودی [0] مشروعیت انجمن زرتشتیان؟ [0] قرض دادن زن خود [0] اعدام در دین زرتشتی [0] نوروز [0] انتخاب رئیس حکومت [0] آدم خواری [0] بی اعتباری گاتها [0] کارنامه اسلام [0] پیامبر اسلام(1) [0] پیامبر اسلام(2) [0] آرشیو پیوند روزانه [74]
خبر مایه
 
0[0]
لینک خرید کتاب راه راستی: www.raherasti.ir/9791

عضویت در تلگرام
 

سایت راه راستی راه اندازی شد

هدیه پوراندخت به پیامبر اسلام(ص)*بنا به نقل طبری، پوراندخت دختر خسروپرویز که در عصر رسول خدا(ص) به پادشاهی ایران رسید، هدیه ای برای آن حضرت فرستاد و پیامبر(ص) آن را پذیرفت:
قد کانت بوران أهدت للنبی(ص) فقبل. (تاریخ طبری، ج 2، ص 633)
چنان بود که پوران براى پیمبر هدیه فرستاده بود و او صلى الله علیه و سلم پذیرفت. (ترجمه تاریخ طبری، ج 4، ص 1590)

چند نکته:
یک) ذکر «قد» در اینجا برای تأکید بر درستی این نقل است.
دو) در زمانی پادشاه ایران هدیه فرستاد که دارای قدرت و شوکت بود و از سوی دیگر عربستان، سرزمینی بود که قدرت های بزرگ روی آن حساب نمی کردند و از سوی دیگر پیامبر اسلام(ص) نه قصد حمله به ایران را داشت و نه باج خواهی کرده بود تا پادشاه ایران با ارسال هدیه بخواهد از حضرت دلجویی کند. و نیز هدیه فرستادن برای دشمن ـ به قول امروزی ها ـ خلاف عرف دیپلماسی است.
تنها دلیل این ارسال، محبت و گرایش پوراندخت به آن حضرت بوده است.
سه) برخی احتمال داده اند به خاطر همین تمایل او و شاید اسلام آوردن او بود که درباریان او را سر به نیست کرده باشند.
چهار) چه بسا رؤیای انوشیروان در شب ولادت حضرت محمد(ص) که خورشیدی از حجاز برخاست و جهان را روشن کرد و فرو ریختن کنگره های کاخ کسری هنگام ولادت پیامبر(ص) زمینه ساز چنین ارادتی شده باشد.

 

یادآوری:
به نظر می رسد نکته ی سوم احتمالی ضعیف است و الا امامان اهل بیت(ع) پس از سقوط دولت ساسانی، از قضیه ی مهم اسلام آوردن پوراندخت پرده بر می داشتند و خبر آن به ما می رسید. بنابراین تنها در حد ارسال هدیه قابل قبول می تواند باشد.
توضیح بیشتر در: سایت ادیان، فرق و مذاهب


  
Google

در این وبلاگ
در کل اینترنت
وبلاگ-کد جستجوی گوگل