سفارش تبلیغ
صبا ویژن
دانشمندترین مردم، بیمناکترین آنان از خدای سبحان است [امام علی علیه السلام]
آمار

بازدید امروز :423
بازدید دیروز :633
کل بازدید :2762580
تعداد کل یادداشت ها : 1491
100/9/15
یادداشت های گذشته [1484]
برگزیده ها
 
کانال گفتگو با زرتشتیان [0] سایت "گفت و گو با زرتشتیان" [0] بر قله احادیث [0] مبهم ترین شخصیت تاریخ [0] خلیج فارس در سخن پیامبر(ص) [0] هیچستان [1] ترجمه منشور کورش [0] راه مقابله با زرتشتی [0] زنده زنده پوست کندن [1] سهم زرتشتیان در جنگ با عراق [1] نقد مسلمانان به جای اسلام [0] همه چیز اسلام از زرتشت! [0] چهارشنبه سوری [0] چرا اسلام جایگزین زرتشتی؟ [0] مهمترین های اسلام و زرتشتی [1] نژادپرستی ابزار زرتشتیان [0] گرایش زنان به اسلام [0] برخورد زرتشتیان با مرتدان [0] مقایسه ی بحرینی ها و زرتشتی ها [0] مفاتیح و ادرار شتر [0] نژادپرستی ممنوع [0] پس از عمری پژوهش [1] اسلام فردوسی [0] اسلام برای 1400 سال پیش [0] حقوق حیوانات در اسلام [0] تفسیر فروهر [0] امام رضا(ع) و زرتشتیان [0] مقایسه ی ادرار گاو و شتر [0] توهین به ایرانیان [0] تغییر در زرین کوب [0] ساسانیان بیگانه از فروهر [0] شورش ها در ایران [0] حضور امامان در جنگ با ایران [0] استحقاق توهین؟! [0] کاهش جمعیت زرتشتیان [0] کاهش حضور زرتشتیان در اینترنت [0] جنگ و کشتار [0] نجابت زرتشتیان [0] درخواست زرتشتیان از من [0] ظلم به زنان [0] اسلام اختیاری ایرانیان [0] می خواهم زرتشتی شوم! [475] ارزش شعار زرتشتیان [0] دزدی حدیث [0] وحشی‏گری در ایران باستان [0] کشتارهای امام علی(ع) [0] اخراج آریایی ها [0] تشرف یک زرتشتی به اسلام [0] عوامل گرایش به زرتشتی [0] ملاک خودی و غیر خودی [0] مشروعیت انجمن زرتشتیان؟ [0] قرض دادن زن خود [0] اعدام در دین زرتشتی [0] نوروز [0] انتخاب رئیس حکومت [0] آدم خواری [0] بی اعتباری گاتها [0] کارنامه اسلام [0] پیامبر اسلام(1) [0] پیامبر اسلام(2) [0] آرشیو پیوند روزانه [74]
خبر مایه
 
0[0]
لینک خرید کتاب راه راستی: www.raherasti.ir/9791

عضویت در تلگرام
 

سایت راه راستی راه اندازی شد

زرتشتیان هنوز هم اموال مرتدان را مصادره می کنندبه قلم مدیر سایت
دکتر اردشیر خورشیدیان ـ رئیس انجمن موبدان تهران ـ در پیام به همایش موبدان و موبدیاران، پس از تجلیل و تمجید فراوان از موبدان در طول تاریخ، چنین نتیجه گیری می کند:
«و در یک کلام موبدان، دین باور و دین یاور بوده و کوشش کرده اند که از مقام خود سوء استفاده نکرده و دین ساز و دین باز نشوند و دین را ابزاری برای رسیدن به امیال گیتوی (دنیایی) خود قرار نداده با عملکرد خود، سرمشق دیگر بهدینان باشند.» (دهش فرهنگی یا لرک مینوی، ص 285)

جناب خورشیدیان!
احکام و قوانین عجیب و غریب در وندیداد، که به قول دکتر پرویز رجبی: «اگر زرتشت این کتاب را می دید شاید سکته می کرد»، ساخته و پرداخته ی کیست؟ بقال و کشاورز و… که نمی توانند کتابی دینی در حد اوستا بسازند. به فرض که بتوانند، نمی توانند به عنوان کتابی دینی در آن سطح به خورد مردم دهند.
مطالعه ی وندیداد نشان می دهد که موبدان، بخشی از قوانین را برای سرکیسه کردن مردم وضع کردند. به عنوان نمونه به دریافتی های موبدان از کشندگان سگ آبی توجه کنیم:
ـ قابل خریداری بودن مجازات شلاق (بیست هزار ضربه شلاق)،
ـ پول دادن به موبدها تا بجای مجرم، ده ها هزار حیوان از قبیل مورچه، مار، مگس و… را بکشند. (بعید است موبدها توان چنین کشتاری را داشتند)،
ـ اهدای ادوات جنگی یک سپاه، تمام وسایل کشاورزی و زنگ های طلایی و نقره ای به معبد که بعید نیست در عمل به کیسه ی موبدها می رفت،
ـ احداث جوی های آب در زمین های معبد و موبدان،
ـ اهداء یک قطعه زمین کشاورزی خوب به معبد،
ـ اهداء یک خانه ی بزرگ اعیانی با تمام امکانات و زمین وابسته ی مزروعی به موبدان،
ـ دادن دختری پانزده ساله (دخترش یا خواهرش باشد) با جهیزیه به یک روحانی،
ـ دادن چهارده گوسفند به روحانیان،
ـ دادن خوراک خوب همراه شراب به هجده روحانی. (ر. ک: وندیداد، فرگرد 14 و دانشنامه ایران باستان، هاشم رضی، ج 3، ص 1448 ـ 1449)

شکست امپراطوری ایران در برابر چهار تا عرب پابرهنه را بیشتر باید در عملکرد ناشایست موبدان جستجو کرد. 
این مشکلات بزرگ بر سر راه ایرانی ها نمی تواند نتیجه ی کار یک یا دو یا ده موبد و در زمانی کوتاه باشد بلکه نتیجه ی عملکرد نادرست قشر موبدان و در مدت زمان طولانی است.
نتیجه
بخشی عظیم از موبدان، هم از مقام خود سوء استفاده می کردند و هم دین ساز و دین باز بودند و هم دین را ابزاری برای رسیدن به امیال دنیایی خود قرار داده بودند. و در یک کلام موبدان، نه دین باور بودند و نه دین یاور و نه می توانستند سرمشق دیگر زرتشتیان باشند.
بله، بعد از ورود اسلام به ایران که بال و پر آنها قیچی شد و نتوانستند بلندپروازی کنند، یکباره و به ناچار به انسان هایی نجیب تبدیل شدند!

دهش مینوی یا لرک مینوی، ص 294دهش فرهنگی یا لرک مینوی، ص 285

شناسنامه دهش فرهنگی یا لرک مینوی

تاریخ تدوین: فروردین 1396


  
Google

در این وبلاگ
در کل اینترنت
وبلاگ-کد جستجوی گوگل