سفارش تبلیغ
صبا ویژن
زیانمندترین مردم در معاملت و نومیدترین‏شان در مجاهدت ، مردى است که تن خویش در طلب مال فرسود و تقدیرها با خواست او مساعد نبود ، پس با دریغ از دنیا برون شد و با وبال آن مال روى به آخرت نمود . [نهج البلاغه]
آمار

بازدید امروز :355
بازدید دیروز :500
کل بازدید :2760751
تعداد کل یادداشت ها : 1491
100/9/12
یادداشت های گذشته [1484]
برگزیده ها
 
کانال گفتگو با زرتشتیان [0] سایت "گفت و گو با زرتشتیان" [0] بر قله احادیث [0] مبهم ترین شخصیت تاریخ [0] خلیج فارس در سخن پیامبر(ص) [0] هیچستان [1] ترجمه منشور کورش [0] راه مقابله با زرتشتی [0] زنده زنده پوست کندن [1] سهم زرتشتیان در جنگ با عراق [1] نقد مسلمانان به جای اسلام [0] همه چیز اسلام از زرتشت! [0] چهارشنبه سوری [0] چرا اسلام جایگزین زرتشتی؟ [0] مهمترین های اسلام و زرتشتی [1] نژادپرستی ابزار زرتشتیان [0] گرایش زنان به اسلام [0] برخورد زرتشتیان با مرتدان [0] مقایسه ی بحرینی ها و زرتشتی ها [0] مفاتیح و ادرار شتر [0] نژادپرستی ممنوع [0] پس از عمری پژوهش [1] اسلام فردوسی [0] اسلام برای 1400 سال پیش [0] حقوق حیوانات در اسلام [0] تفسیر فروهر [0] امام رضا(ع) و زرتشتیان [0] مقایسه ی ادرار گاو و شتر [0] توهین به ایرانیان [0] تغییر در زرین کوب [0] ساسانیان بیگانه از فروهر [0] شورش ها در ایران [0] حضور امامان در جنگ با ایران [0] استحقاق توهین؟! [0] کاهش جمعیت زرتشتیان [0] کاهش حضور زرتشتیان در اینترنت [0] جنگ و کشتار [0] نجابت زرتشتیان [0] درخواست زرتشتیان از من [0] ظلم به زنان [0] اسلام اختیاری ایرانیان [0] می خواهم زرتشتی شوم! [475] ارزش شعار زرتشتیان [0] دزدی حدیث [0] وحشی‏گری در ایران باستان [0] کشتارهای امام علی(ع) [0] اخراج آریایی ها [0] تشرف یک زرتشتی به اسلام [0] عوامل گرایش به زرتشتی [0] ملاک خودی و غیر خودی [0] مشروعیت انجمن زرتشتیان؟ [0] قرض دادن زن خود [0] اعدام در دین زرتشتی [0] نوروز [0] انتخاب رئیس حکومت [0] آدم خواری [0] بی اعتباری گاتها [0] کارنامه اسلام [0] پیامبر اسلام(1) [0] پیامبر اسلام(2) [0] آرشیو پیوند روزانه [74]
خبر مایه
 
0[0]
لینک خرید کتاب راه راستی: www.raherasti.ir/9791

عضویت در تلگرام
 

سایت راه راستی راه اندازی شد

گاتها*بی اعتباری گاتها به قدری روشن است که به محض کمی آشنایی‌ام با مشخصات آن، به بی اعتباری این کتاب ـ از جهت انتساب به زرتشت ـ پی بردم و پس از آن دیدم برخی صاحب نظران همین را می گویند. تعجب می کنم از کسانی که سالها با گاثاها آشنایی دارند اما هنوز این کتاب را برای زرتشت می پندارند!

چند نکته:
یک) تا آنجا که می دانم، مهم ترین دلیل برای نشان دادن اینکه گاتها برای زرتشت است، کهن بودن متن آن است. وجدانا، خدا وکیلی، این دلیل می شود که گاتها برای زرتشت است؟ مگر در زمانهای گذشته، تنها زرتشت دانشمند بوده؟ مگر تنها او می توانسته حرف خوب بزند؟ مگر پیامبران دیگر نبودند؟

دو) زبان شناسها عبارات گاتها را برای سه چهار هزار سال پیش تخمین می زنند در حالی که معلوم نیست زرتشت در چه هزاره ای می زیسته. عصر او را را از سه هزار تا ده هزار سال پیش و حتی بیشتر گفته اند. چگونه می توان کتابی را به چنین شخصی نسبت داد؟

سه) می پرسیم: به چه دلیل زرتشت سه چهار هزار سال پیش بوده؟ می گن: چون متن گاتها به این زمان می خوره.
می پرسیم: به چه دلیل گاتها برای زرتشته؟ میگن: چون زرتشت برای سه چهار هزار سال پیشه.
آیا این دور نیست؟

چهار) نمی دانیم کهن ترین نسخه ی موجود از این کتاب در چه سالی نوشته شده. ادعا شده که 1500 تا 2000 سال پیش نوشته شده است که اگر این تاریخ درست باشد باز هم با مشکل اساسی مواجهیم. توضیح در "اینجا".

پنج) امیدوارم کسی نگه: تو ثابت کن که گاتها برای زرتشت نیست.
هرکه اینطور بگه، من هم خیلی حرفها و قصه هارو به زرتشت نسبت میدم و وقتی قبول نکرد میگم: تو ثابت کن که برای زرتشت نیست.
اینطور حرف زدن علمی نیست.

لینک مرتبط:
هیچستان


  
Google

در این وبلاگ
در کل اینترنت
وبلاگ-کد جستجوی گوگل