سفارش تبلیغ
صبا ویژن
علم را با عمل همراه باید ساخت ، و آن که آموخت به کار بایدش پرداخت ، و علم عمل را خواند اگر پاسخ داد ، و گرنه روى از او بگرداند . [نهج البلاغه]
آمار

بازدید امروز :303
بازدید دیروز :500
کل بازدید :2760699
تعداد کل یادداشت ها : 1491
100/9/12
یادداشت های گذشته [1484]
برگزیده ها
 
کانال گفتگو با زرتشتیان [0] سایت "گفت و گو با زرتشتیان" [0] بر قله احادیث [0] مبهم ترین شخصیت تاریخ [0] خلیج فارس در سخن پیامبر(ص) [0] هیچستان [1] ترجمه منشور کورش [0] راه مقابله با زرتشتی [0] زنده زنده پوست کندن [1] سهم زرتشتیان در جنگ با عراق [1] نقد مسلمانان به جای اسلام [0] همه چیز اسلام از زرتشت! [0] چهارشنبه سوری [0] چرا اسلام جایگزین زرتشتی؟ [0] مهمترین های اسلام و زرتشتی [1] نژادپرستی ابزار زرتشتیان [0] گرایش زنان به اسلام [0] برخورد زرتشتیان با مرتدان [0] مقایسه ی بحرینی ها و زرتشتی ها [0] مفاتیح و ادرار شتر [0] نژادپرستی ممنوع [0] پس از عمری پژوهش [1] اسلام فردوسی [0] اسلام برای 1400 سال پیش [0] حقوق حیوانات در اسلام [0] تفسیر فروهر [0] امام رضا(ع) و زرتشتیان [0] مقایسه ی ادرار گاو و شتر [0] توهین به ایرانیان [0] تغییر در زرین کوب [0] ساسانیان بیگانه از فروهر [0] شورش ها در ایران [0] حضور امامان در جنگ با ایران [0] استحقاق توهین؟! [0] کاهش جمعیت زرتشتیان [0] کاهش حضور زرتشتیان در اینترنت [0] جنگ و کشتار [0] نجابت زرتشتیان [0] درخواست زرتشتیان از من [0] ظلم به زنان [0] اسلام اختیاری ایرانیان [0] می خواهم زرتشتی شوم! [475] ارزش شعار زرتشتیان [0] دزدی حدیث [0] وحشی‏گری در ایران باستان [0] کشتارهای امام علی(ع) [0] اخراج آریایی ها [0] تشرف یک زرتشتی به اسلام [0] عوامل گرایش به زرتشتی [0] ملاک خودی و غیر خودی [0] مشروعیت انجمن زرتشتیان؟ [0] قرض دادن زن خود [0] اعدام در دین زرتشتی [0] نوروز [0] انتخاب رئیس حکومت [0] آدم خواری [0] بی اعتباری گاتها [0] کارنامه اسلام [0] پیامبر اسلام(1) [0] پیامبر اسلام(2) [0] آرشیو پیوند روزانه [74]
خبر مایه
 
0[0]
لینک خرید کتاب راه راستی: www.raherasti.ir/9791

عضویت در تلگرام
 

سایت راه راستی راه اندازی شد

*دوست گرامی ام جناب موبد مهران غیبی در پیام خود، در مورد گاتها سخنی گفته است که از آن می توان اعتبار این کتاب را از زاویه ای دیگر نیز زیر سؤال برد. او می نویسد:
«نسخه قدیمی از گاتها در دست نیست. قدیمترین نسخه یافت شده، اشم وهو است که نزدیک به 1500 تا 2000 سال پیش است. بزرگان ما می گویند که اعراب یا سوزاندند یا در آب انداختند. بقیه اش را هم مغولان سوزاندند یا در آب انداختند.»

سؤال:
فرض کنیم من کتابی به خط خودم بنویسم و بدون ارائه ی مدرکی, ادعا کنم اصل آن را شخصی در 1700 پیش یعنی قبل از ساسانیان نوشته است.
اگر پرسیدند: محتوای آن را از کجا آوردی؟ جواب می دهم: کتابی در دست داشته ام که از روی آن نوشته ام و حال آن کتاب از بین رفته است یا سینه به سینه و به صورت شفاهی به من رسیده است.
آیا هیچ عاقلی این ادعای من را می پذیرد؟ اگر چنین چیزی پذیرفتنی بود، سودجوهای فراوان، کتاب می نوشتند و ادعا می کردند قبل از ساسانیان نوشته شده و به ثروت های هنگفت می رسیدند.

اما گات ها
فرض می کنیم تاریخی را که رئیس انجمن موبدان تهران به عنوان عصر زرتشت گفته، درست باشد یعنی زرتشت 3700 سال پیش می زیسته است. (تاریخ های بالای هشت هزار سال قبل را کنار می گذاریم)
بنا به گفته ی موبدیار غیبی قدیمی ترین نسخه ی یافت شده از گاتها به 1500 تا 2000 سال پیش باز می گردد. تخفیف می دهیم و تاریخ قدیمی تر یعنی دو هزار سال پیش را در نظر می گیریم.
میان عصر زرتشت تا دو هزار سال پیش, 1700 سال فاصله است. شخصی که دو هزار سال پیش، گات ها را نوشته، ادعا می کند اصل آن را شخصی در 1700 سال پیش نوشته. آیا هیچ عاقلی ادعای او را می پذیرد؟
این ادعا مثل ادعای من خواهد بود که کتابی بنویسم و بدون نشان دادن مدرکی ادعا کنم اصل آن برای کسی است که قبل از ساسانیان زندگی می کرده است. تازه حرف من معتبرتر است چون من شناخته شده هستم اما کاتب گاتها و عصرش ناشناخته است.

لینک های مرتبط:
گات ها کتابی نامعتبر
اعتبار گاتها
ابهامی مهم در مورد گات ها
تصویر کهن ترین نسخه ی گات ها


  
Google

در این وبلاگ
در کل اینترنت
وبلاگ-کد جستجوی گوگل